Sport w grafice

Zapraszamy na wystawę

„Sport w grafice.
Grafika polska XX wieku

ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich
w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich”


Wystawa eksponowana w Ogrodzie Barokowym przy Ossolineum
Wrocław, ul. Szewska 37
(wejście od Zaułka Ossolińskich i od ul. Szewskiej)

Czynna od 5 czerwca do 31 sierpnia 2012 r.
w godzinach otwarcia ogrodu
Wstęp wolny


English Version


Artystyczna strefa kibica w Ossolineum

Rok 2012 to szczególny czas dla kibiców na całym świecie. Fani piłki nożnej podczas rozgrywanego w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 dopingować będą swoje drużyny, aby najlepsza z nich wygrała 1 lipca na stadionie w Kijowie i zdobyła Puchar Mistrzostw Europy 2012. Następnie emocje związane z występem sportowców i drużyn narodowych zdominują stolicę Wielkiej Brytanii, gdzie olimpijczycy ze wszystkich kontynentów walczyć będą w kilkudziesięciu dyscyplinach o medale XXX Igrzysk Olimpijskich. Termin prezentowanej wystawy nie jest więc przypadkowy.

Po sportowych wrażeniach na stadionie, w strefie kibica na wrocławskim Rynku i przed ekranami telewizorów proponujemy Państwu zlokalizowaną w Ogrodzie Barokowym przy Ossolineum artystyczną strefę kibica z prezentacją Sport w grafice. Wśród bogatych zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich znajdują się prace graficzne polskich artystów działających na przestrzeni XX w. i ukazujących sport w wielu aspektach. Dyscypliny, wybitni zawodnicy, rywalizacja, współzawodnictwo, emocje związane ze zwycięstwem lub porażką, piękno i harmonia ludzkiego ciała podczas wysiłku, a także sława sportowca to motywy, przetransponowane na język sztuki i które odnajdziemy w prezentowanych reprodukcjach rycin.

„Sport jest doskonałym tematem dla sztuki. Omijanie go, jest omijaniem ważnego zjawiska w życiu” – podsumował związki sztuki ze sportem pisarz Jan Parandowski. Ekspozycja plenerowa Sport w grafice jest dowodem na to, iż sport i sztuka to tylko pozornie odrębne światy. Sport i sztuka mogą się inspirować i wzajemnie uzupełniać. Piłkarskie spotkania z okazji Euro 2012 oraz olimpijskie emocje są dobrą okazją, aby dostrzec te inspiracje i powiązania i popatrzeć na sport nie tylko okiem kibica, ale i artysty.

Scenariusz i przygotowanie wystawy: Hanna Kuś-Joachimiak

Opracowanie graficzne: Zofia Jaros

 

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji