- Przepisy porządkowe
- Wstęp do Czytelni Głównej jest dozwolony wyłącznie po pozostawieniu w szatni wierzchniego ubrania, toreb itp. Wnosić można jedynie przybory i materiały do notowania, mobilne urządzenia elektroniczne (laptopy, tablety itp.) oraz własne książki.
- Bezpośredni nadzór nad Czytelnią sprawuje dyżurny bibliotekarz. Należy zwracać się do niego we wszystkich sprawach dotyczących korzystania ze zbiorów, obsługi czytelników, księgozbiorów i katalogów itp.
- Po wejściu do Czytelni Głównej należy się zarejestrować, zbliżając kartę biblioteczną do czytnika znajdującego się przy stanowisku dyżurnego.
- Aby otrzymać żeton z numerem miejsca w Czytelni, kartę oddaje się bibliotekarzowi dyżurnemu. Należy okazać mu również własne wniesione do Czytelni książki.
- W Czytelni obowiązuje cisza. Zabrania się prowadzenia głośnych rozmów, telefonowania i innych zachowań zakłócających spokój.
- Niedozwolone jest jedzenie i picie oraz stawianie produktów spożywczych na blatach stanowisk czytelniczych.
- Czytelnik powinien korzystać ze zbiorów w taki sposób, który nie będzie skutkował pogorszeniem ich stanu zachowania. W szczególności nie wolno nanosić jakichkolwiek oznaczeń na udostępnionych drukach ani wykorzystywać zbiorów jako podkładek do notowania.
- Czytelnik ma obowiązek zgłosić bibliotekarzowi wszelkie uszkodzenia druków, w przeciwnym razie sam za nie odpowiada.
- Uwagi dotyczące zasobu tytułowego ZNiO, obsługi czytelników oraz obowiązujących procedur można wpisywać do książki uwag i wniosków znajdującej się u dyżurnego bibliotekarza.
- Księgozbiór podręczny
- Część księgozbioru zawierająca podstawowe opracowania z zakresu humanistyki oraz teksty literackie jest dostępna w księgozbiorze podręcznym Czytelni Głównej.
- Druki z księgozbioru podręcznego ujęte są w katalogu tego zbioru i oznaczone cyfrą rzymską i arabską bądź literą i cyfrą arabską. Pozycje należące do pierwszej kategorii są przechowywane na regałach z wolnym dostępem, na drugie należy składać zamówienia, realizowane w ciągu 5-10 min.
- Karty książek wyjętych z półek przekazuje się obsłudze Czytelni.
- Po skorzystaniu z książek należy zwrócić je do stanowiska obsługi Czytelni. Zabronione jest samodzielne włączanie druków na półki.
- Zamawianie książek z magazynów.
- Większość zbiorów udostępnianych w Czytelni Głównej przechowywana jest w magazynach. Skorzystanie z nich wymaga złożenia zamówienia.
- Zamówienia składa się drogą elektroniczną lub na papierowym rewersie dostępnym w pomieszczeniach Katalogu Głównego i Czytelni.
- Zamówienie elektroniczne do magazynów można wysłać z dowolnego komputera, wypełniając elektroniczny formularz rewersu dostępny na stronie internetowej ZNiO.
- Odręcznie wypełniony papierowy blankiet rewersu powinien być uzupełniony czytelnie, z uwzględnieniem danych wymaganych na formularzu rewersu. Zamawiając czasopisma należy podać rok i numer czasopisma. Rewersy wypełnione nieczytelnie lub niedokładnie nie będą realizowane.
- Jednorazowo można złożyć do 10 rewersów.
- Przyjęcie kolejnych zamówień jest uwarunkowane zwrotem wcześniej zamówionych pozycji.
- Realizacja zamówień.
- Zamówienia elektroniczne z aktualną datą (nadawaną automatycznie) oraz odręcznie wypełnione blankiety rewersów z wpisaną datą i numerem miejsca w Czytelni realizowane są na bieżąco, od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00 do 15:00.
- Zamówienia złożone po godz. 14:45 są realizowane w następnym dniu, z wyjątkiem złożonych po tej godzinie w piątek – ich realizacja odbywa się w poniedziałek.
- Realizacja zamówień w soboty stanowi wyjątek, wymaga uzgodnienia z bibliotekarzem i dotyczy wyłącznie czytelników spoza Wrocławia oraz samodzielnych pracowników naukowych (od godz. 9:00 do 13:30).
- Realizacja zamówień trwa około 30 min.
- Zamówione książki mogą być dostarczone Czytelnikowi na miejsce tylko wtedy, gdy jest on obecny w Czytelni. W innych przypadkach należy zgłosić się po nie do stanowiska obsługi.
- Zwrot druków.
- Wszystkie udostępnione druki oraz żeton z numerem miejsca należy zwrócić dyżurnemu, który po sprawdzeniu zgodności rewersów z książkami, stanu zachowania druków i ich kompletności zwraca kartę biblioteczną.
- Pięć woluminów zamówionych z magazynów można odłożyć na 3 dni na półkę przy stanowisku obsługi Czytelni. Możliwe jest prolongowanie terminu na kolejne 3 dni.
- Miejsca dla pracowników naukowych.
- Z miejsc zarezerwowanych w Czytelni dla pracowników naukowych (nr 75-82) mogą korzystać nauczyciele akademiccy szkół wyższych oraz pracownicy naukowi legitymujący się co najmniej stopniem naukowym doktora i posiadający imienną kartę biblioteczną, a także emerytowani pracownicy naukowi.
- Miejsca 75-80 wyposażone są w zamykane szafki, które można rezerwować u dyżurnego bibliotekarza.
- Szafki służą do deponowania dzieł zamówionych z magazynów oraz własnych materiałów.
- W przypadku niekorzystania z szafki przez 1 miesiąc druki należące do ZNiO są zwracane do magazynów, a prywatne materiały zdeponowane u dyżurnego bibliotekarza.
- Wykonywanie kserokopii w Czytelni Głównej ZNiO
-
- W Czytelni Głównej wykonuje się kserokopie druków z magazynu głównego i księgozbioru podręcznego wydane po 1945 roku, o maksymalnym formacie oryginału A3; największy format kopii to A4.
- Punkt kserograficzny w Czytelni jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 19:45 oraz w soboty od godz. 9:00 do 13:00.
- Z jednego dzieła (wolumenu) wykonuje się maksymalnie 15 odbitek.
- Cena jednej odbitki = 0,70 PLN.
- Obsługa Czytelni ma prawo odmówić wykonania kserokopii z powodu złego stanu zachowania oryginału lub innych cech dzieła (np. status cymelium, cechy fizyczne egzemplarza uniemożliwiające kopiowanie itp.).
- Na wszystkie kopie, których nie wykonuje się w Czytelni, należy złożyć pisemne zlecenie usługi reprograficznej do Pracowni Reprograficznej ZNiO.