Dnia 5 marca 2014 r. odbyła się w Warszawie komisja konserwatorska, której celem było zapoznanie się z opracowanymi przez wykonawców programami konserwatorskimi do sześciu rękopisów pozostałych do zakonserwowania w roku bieżącym. Tym samym rozpoczął się II etap zadania „Konserwacja najwartościowszych rękopisów ze zbiorów Ossolineum” realizowanego dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu w pracowni konserwatorskiej Firmy Gorek Restauro uczestniczyli: ze strony konsorcjum – konserwatorki Monika Karwowska-Gorek i Hanna Machaj, ze strony Ossolineum – Małgorzata Grocholska i Katarzyna Kroczak oraz rzeczoznawcy Maria Woźniak i Mirosława Wojtczak.
Każdy z poddawanych obecnie konserwacji rękopisów został poddany szczegółowej analizie. Wykonawcy przedstawili wyniki badań pH papieru, zawartości jonów żelaza oraz zdjęcia mikroskopowe i w świetle UV atramentów i pieczęci pozwalające ocenić ich stan zachowania.
Omówiono problemy związane z kąpielami obiektów w celu poprawienia ich kondycji, wypłukania zanieczyszczeń i podniesienia pH papieru. Przedmiotem dyskusji były też zagadnienia związane z zabezpieczaniem pieczęci i nietrwałych atramentów zwłaszcza w rękopisie H. Sienkiewicza.
Informacja o I etapie realizacji zadania

Przygotowane przez wykonawców zestawienia oceny stanu zachowania obiektów, wyników badań i programów prac konserwatorskich

Uszkodzenia mikrobiologiczne, rozmycia atramentów pod wpływem wilgoci pod lupą. Rękopis H. Sienkiewicza