Sesja Naukowa – Konserwacja i badania zabytków rękopiśmiennych

Zakład Narodowy im. Ossolińskich serdecznie zaprasza do udziału w sesji naukowej
Konserwacja i badania zabytków rękopiśmiennych,
20-21 listopada 2014,
Ossolineum, ul Szewska 37, Wrocław


PROGRAM SESJI(plik .pdf)

Sesja organizowana jest w ramach realizowanego zadania Konserwacja najwartościowszych rękopisów ze zbiorów Ossolineum, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sesja koncentrować się będzie wokół zagadnień związanych z zabytkami rękopiśmiennymi wykonanymi na różnych materiałach – papierze, pergaminie, tkaninie i innych. Będzie stanowić forum do zaprezentowania rozwoju badań dotyczących takich kwestii, jak: destrukcja podłoża wywołana różnymi czynnikami, m.in. przez kwaśne atramenty czy barwniki miedziowe; analiza współczesnych barwnych atramentów i innych materiałów piśmienniczych; problem doboru właściwych metod konserwacji, a także innymi zagadnieniami związanymi z tematem sesji.
Do uczestnictwa zapraszamy zarówno naukowców, jak i konserwatorów.
W ciągu dwóch dni przewidujemy prezentację kilkunastu referatów. W tym czasie zapraszamy Państwa również do udziału w sesji posterowej, umożliwiającej przedstawienie ciekawych przykładów prac konserwatorskich nad zabytkami rękopiśmiennymi.
Sesji towarzyszyć będzie wystawa manuskryptów konserwowanych w ramach zadania objętego dofinansowaniem, a także innych poddanych konserwacji rękopisów ze zbiorów Ossolineum.
Organizatorzy planują wydanie materiałów sesyjnych, w których znajdą się abstrakty wystąpień oraz prezentowanych posterów.
Liczymy na Państwa współpracę i czekamy na zgłoszenia tematów referatów i komunikatów oraz posterów. Wypełniony formularz, którego wzór dostępny jest poniżej, prosimy przesyłać na adres: sesja@znio.pl w terminie do 7 listopada br.

Wszelkie pytania prosimy kierować e-mailem na adres: sesja@znio.pl
lub telefonicznie pod nr: 71 33 564 71.

Organizatorzy:
Małgorzata Grocholska
Katarzyna Kroczak
Urszula Wencka

Pracownia Konserwatorska
Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.