Archiwa autora: maxdemage

Otwarcie Muzeum Pana Tadeusza już 3 Maja 2016

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA OTWARCIE MUZEUM PANA TADEUSZA

3 Maja 2016

Muzeum Pana Tadeusza, Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6

To wyjątkowe miejsce na literackiej mapie miasta, Polski i Europy nie tylko pokazuje rękopis poematu, ale także próbuje wyjaśnić, dlaczego właśnie w Panu Tadeuszu wiele pokoleń szukało osobistego i narodowego wyzwolenia. Muzeum to nie tylko ekspozycje stałe i bogaty program wystaw, ale przede wszystkim innowacyjna działalność edukacyjna, która będzie współgrać z programami artystycznymi, naukowymi i wydawniczymi.

Otwarcie Muzeum będzie ważnym wydarzeniem inauguracji kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.
Muzeum „Pana Tadeusza” powstaje z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i dyrektora Adolfa Juzwenki. Na powierzchni użytkowej ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych znaleźć się mają – oprócz ekspozycji stałej z rękopisem Adama Mickiewicza – multimedialne ekspozycje czasowe (eksponowana ma być przede wszystkim epoka romantyzmu europejskiego i polskiego), interaktywne sale edukacyjne, a także gabinety Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich, pracownie muzealne i pokój seminaryjny, a także trzy przestrzenie gastronomiczne dla zwiedzających.

Misją Muzeum  jest pokazanie, jak „Pan Tadeusz” kształtował nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej, w jaki sposób romantyczne postrzeganie obowiązków wobec społeczności wpłynęło na wiele pokoleń Polaków. Podejmujemy się tej misji w czasie dynamicznego rozwoju cyberkultury i przy negatywnych trendach statystycznych pokazywanych przez  badania czytelnictwa.
Program wystawienniczy, edukacyjny i artystyczny Muzeum uczy nieschematycznego myślenia, poszerza doświadczenia kulturowe uczestników, pozwala im rozwijać wiedzę i umiejętności humanistyczne, stymuluje talenty, pozwala przedyskutować i przepracować fundamenty narracyjne polskiego mitu narodowego.

Muzeum dysponować będzie ponad 4 tys. m2 powierzchni użytkowej, w tym około 1,5 tys. m2 przestrzeni wystawienniczej, salami edukacyjnymi i ponad stu stanowiskami multimedialnymi o różnorodnym przeznaczeniu. Obecnie lista obiektów, które będą poddane digitalizacji na potrzeby wystaw stałych, przekracza trzy tysiące. Wprowadzono do opracowania cyfrowego obiekty, które są poddawane skanowaniu 3D i makrofotografii.

 

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela, w godz. 10-18
Ceny biletów:
zwykły – 20 zł
ulgowy – 10 zł
grupowy zwykły (pow. 10 osób) – 15 zł
grupowy ulgowy (pow. 10 osób) 7,50 zł
dzieci do 4 lat i osoby po 75 roku życia – bezpłatnie

Muzeum Pana Tadeusza na antenie TVP3 Wrocław

Trwają przygotowania do otwarcia we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza. To dobry moment żeby bliżej przyjrzeć się kulisom powstania tak niezwykłego miejsca na literackiej mapie miasta. Na reportaż zapraszamy w sobotę, 9 kwietnia.

Reportaż Andrzeja Jóźwika opowiada o Muzeum Pana Tadeusza i szuka odpowiedzi na pytanie, na ile jest to placówka wyjątkowa, zrywająca z potocznym wyobrażeniem tego typu instytucji. Chęć poznania tego miejsca wiedzie nas przez muzealne sale wyposażone w ekrany, aplikacje, instalacje. Widzowie zobaczą także fragmenty interaktywnych prac, które są w posiadaniu Muzeum.

Wędrówce towarzyszyć będzie narracja zbudowana w oparciu o wypowiedzi osób związanych z projektem. Poznamy szczegóły funkcjonowania Muzeum – jego zbiorów, sposobu działania, ale także celów i planów, które stoją przed organizatorami.

Reportaż o powstającym Muzeum Pana Tadeusza na antenie TVP3 Wrocław w sobotę, 9 kwietnia, o godz. 18:55.

żródło: wroclaw.tvp.pl , autor: mborkowski

Oferta pracy: W związku z planowanym otwarciem Muzeum Pana Tadeusza poszukuje edukatorów muzealnych

Miejsce zatrudnienia: Wrocław
Forma zatrudnienia: umowa o pracę lub umowa zlecenie

Opis stanowiska:
Do obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku będzie należeć przede wszystkim:
– prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz warsztatów artystycznych z grupami w różnym wieku;
– przygotowywanie scenariuszy lekcji muzealnych;
– przygotowywanie działań programowych Muzeum;
– czynny udział w opracowywaniu oferty edukacyjnej Muzeum;

Wymagania:
– wykształcenie humanistyczne lub artystyczne;
– komunikatywna znajomość języka angielskiego; znajomość drugiego języka obcego będzie dodatkowym atutem;
– umiejętność obsługi komputera i urządzeń multimedialnych;
– wysoka kultura osobista;
– duże zdolności interpersonalne, otwartość na kontakty z ludźmi, umiejętność pracy w zespole;
– punktualność i odpowiedzialność w realizacji powierzonych zadań;
– dyspozycyjność.

Oferujemy:
– pracę w ramach nowoczesnego projektu muzealnego;
– zatrudnienie w formie umowy o pracę lub umowy zlecenie (w zależności od możliwości aplikującego).

Listy motywacyjne wraz z CV przyjmujemy do 18 marca 2016 roku pod adresem: barbara.piaskowska@znio.pl

Zapytanie ofertowe: Inżynier kontraktu

W związku z planowanym otwarciem Muzeum Pana Tadeusza Zakład Narodowy im. Ossolińskich poszukuje:

Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla Projektu pn. Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – innowacyjna przestrzeń – edukacja przez kulturę – dokończenie czynności Inżyniera Kontraktu”

Szczegóły poznać można w załączniku

Pod Złotym Słońcem – wykład o wrocławskiej kamienicy

Zapraszamy na kolejną prelekcję z cyklu „Z Ossolińskiej kolekcji”, 25 lutego (czwartek), godz. 16, Aula Ossolineum. Dr hab. Piotr Oszczanowski wygłosi wykład zatytułowany
„Pod Złotym Słońcem Wrocławia – czyli historia rezydencji elit, władców i arcydzieł literatury”.

Tematem wykładu będzie niezwykła, pełna niespodzianek i wręcz sensacyjnych ustaleń historia domu Pod Złotym Słońcem (Rynek 6), to jest jednej z najzasobniejszych i obecnie najlepiej zachowanych rezydencji miejskich dawnego Wrocławia. Dzieje od wczesnego średniowiecza po XXI wiek, nowe ustalenia dotyczące właścicieli tej posesji i wreszcie odmienna od dotychczasowej interpretacja jej zachowanych dekoracji malarskich oraz rzeźbiarskich z czasów nowożytnych – wszystko to złoży się na tę prezentację, wzbogaconą o obszerny materiał ikonograficzny. Jednym słowem – fascynujący przypadek domu, w którym „tworzyła” się historia nie tylko Wrocławia, ale też Śląska i Europy; miejsca, które było reprezentacyjną siedzibą nie tylko dumnego wrocławskiego patrycjatu, ale także książąt, królów i cesarzy; i wreszcie dzisiaj – siedziby placówki muzealnej Ossolineum, instytucji która uznawana jest za jedną z najbardziej zasłużonych dla kultury polskiej i przynoszącej sławę miastu Wrocław.oszczanowski