Otwarcie Muzeum Pana Tadeusza już 3 Maja 2016

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA OTWARCIE MUZEUM PANA TADEUSZA

3 Maja 2016

Muzeum Pana Tadeusza, Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6

To wyjątkowe miejsce na literackiej mapie miasta, Polski i Europy nie tylko pokazuje rękopis poematu, ale także próbuje wyjaśnić, dlaczego właśnie w Panu Tadeuszu wiele pokoleń szukało osobistego i narodowego wyzwolenia. Muzeum to nie tylko ekspozycje stałe i bogaty program wystaw, ale przede wszystkim innowacyjna działalność edukacyjna, która będzie współgrać z programami artystycznymi, naukowymi i wydawniczymi.

Otwarcie Muzeum będzie ważnym wydarzeniem inauguracji kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.
Muzeum „Pana Tadeusza” powstaje z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i dyrektora Adolfa Juzwenki. Na powierzchni użytkowej ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych znaleźć się mają – oprócz ekspozycji stałej z rękopisem Adama Mickiewicza – multimedialne ekspozycje czasowe (eksponowana ma być przede wszystkim epoka romantyzmu europejskiego i polskiego), interaktywne sale edukacyjne, a także gabinety Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich, pracownie muzealne i pokój seminaryjny, a także trzy przestrzenie gastronomiczne dla zwiedzających.

Misją Muzeum  jest pokazanie, jak „Pan Tadeusz” kształtował nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej, w jaki sposób romantyczne postrzeganie obowiązków wobec społeczności wpłynęło na wiele pokoleń Polaków. Podejmujemy się tej misji w czasie dynamicznego rozwoju cyberkultury i przy negatywnych trendach statystycznych pokazywanych przez  badania czytelnictwa.
Program wystawienniczy, edukacyjny i artystyczny Muzeum uczy nieschematycznego myślenia, poszerza doświadczenia kulturowe uczestników, pozwala im rozwijać wiedzę i umiejętności humanistyczne, stymuluje talenty, pozwala przedyskutować i przepracować fundamenty narracyjne polskiego mitu narodowego.

Muzeum dysponować będzie ponad 4 tys. m2 powierzchni użytkowej, w tym około 1,5 tys. m2 przestrzeni wystawienniczej, salami edukacyjnymi i ponad stu stanowiskami multimedialnymi o różnorodnym przeznaczeniu. Obecnie lista obiektów, które będą poddane digitalizacji na potrzeby wystaw stałych, przekracza trzy tysiące. Wprowadzono do opracowania cyfrowego obiekty, które są poddawane skanowaniu 3D i makrofotografii.

 

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela, w godz. 10-18
Ceny biletów:
zwykły – 20 zł
ulgowy – 10 zł
grupowy zwykły (pow. 10 osób) – 15 zł
grupowy ulgowy (pow. 10 osób) 7,50 zł
dzieci do 4 lat i osoby po 75 roku życia – bezpłatnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *