10 grudnia w Ossolineum pod znakiem Noblistów

10 grudnia, w dniu, w którym Olga Tokarczuk odbiera Literacką Nagrodę Nobla, w Ossolineum odbyły się spotkania poświęcone polskim Noblistom – Władysławowi Reymontowi oraz autorce Ksiąg Jakubowych.

Fot. Andrzej Solnica


O krawcu, który został noblistą – Władysław Stanisław Reymont

Nikt nie zrobił takiej kariery w polskim świecie literatury, jak Władysław Reymont. Jego edukacja trwała bowiem zaledwie trzy lata. Mówiono o nim, że w życiu zdobył dwa dyplomy: pierwszy, potwierdzający zdobycie zawodu krawca, zdobyty po niespełna trzyletniej edukacji i drugi – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Po śmierci pisarza jego archiwalia trafiły do Ossolineum, łącznie z autografem powieści Chłopi, która przyniosła mu laur noblowski.
Wykład odbędzie się w cyklu: Wielcy literaci w rękopiśmiennych zbiorach Ossolineum
O pisarzu opowie dr Grzegorz Polak z Działu Sztuki.

10 grudnia 2019 (wtorek) godz. 12.00
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37


Obrazy „Ksiąg Jakubowych” – u źródeł inspiracji Olgi Tokarczuk

Świat przedstawiony w Księgach Jakubowych Olgi Tokarczuk zilustrowany został w książce reprodukcjami miedziorytowych rycin z epoki. Większość z nich pochodzi z kolekcji Działu Starych Druków Ossolineum. W ossolińskiej czytelni Autorka osobiście przeszukiwała opasłe woluminy siedemnasto- i osiemnastowiecznych ksiąg, by znaleźć ryciny, które wizualnie przybliżą czytelnikom czasy opisywane w powieści. Dawne przedstawienia i wyobrażenia zyskały dzięki temu drugie życie, nierzadko pojawiając się w literaturze po raz pierwszy po kilkuset latach od pierwszej publikacji.

10 grudnia, czyli w dniu, w którym Olga Tokarczuk odbierać będzie literacką Nagrodę Nobla, w Ossolineum odbędzie się prezentacja oryginalnych druków z ilustracjami, które wykorzystane zostały przez Autorkę przy pracy nad Księgami Jakubowymi. Pracownicy Działu Starych Druków opowiedzą nie tylko o tym, co kryją dawne księgi, lecz także o wspólnej pracy z Noblistką.

10 grudnia (wtorek), Refektarz Ossolineum
około godziny 13.00, po zakończeniu wykładu poświęconego W.S. Reymontowi


Dwa dni później, 12 grudnia, zapraszamy na spotkanie z kolejnym Noblistą –  dr Agata Janiak oraz Hanna Kulesza z Działu Rękopisów opowiedzą o nowej kolekcji sienkiewiczianów w zbiorach rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.