Rok Jubileuszowy – 208. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego

J.Zuber, portret Juliusza Słowackiego

4 września 1809 urodził się Juliusz Słowacki, wybitny poeta polskiego romantyzmu, dramatopisarz, twórca filozofii genezyjskiej, jeden z Wieszczów Narodowych.

Biblioteka Ossolineum była nazwana „Domem Juliusza Słowackiego”, gdyż przechowywana jest w niej całość spuścizny poety. Rękopisy, zebrane po jego śmierci przez przyjaciół, trafiły do Zakładu pod koniec lat 50. XIX w. Zajął się nimi Antoni Małecki, profesor polonistyki na Uniwersytecie Lwowskim, wicekurator Ossolineum. Rezultatem tych badań były publikacja pt. Pisma pośmiertne Juliusza Słowackiego, wydana w 1866, oraz pierwsza monografia poświęcona życiu i twórczości poety.

W czasie wojny rękopisy autora Balladyny w większości szczęśliwie ocalały. Wywiezione przez Niemców ze Lwowa wraz z najcenniejszymi zbiorami, zostały odnalezione w Zagrodnie na Dolnym Śląsku, następnie przewiezione do Biblioteki Narodowej w Warszawie. Do Ossolineum we Wrocławiu powróciły w 1947.

W Zakładzie przechowywane są 23 tomy spuścizny poety, zawierające: utwory liryczne, dramaty, pisma filozoficzno-polityczne prozą, listy oraz niewielki zbiór rysunków i akwarel.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.