Spacer po Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie — prelekcja i oprowadzanie po wystawie

Sala rękopisów (Sala A. Bielowskiego)

24 maja o godz. 17.00 zapraszamy na prelekcję Beaty Długajczyk pt. Spacer po Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie oraz jedyne w maju i ostatnie oprowadzanie po wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia.

W ramach cyklu Wokół Muzeum Książąt Lubomirskich zapraszamy na prelekcję poświęconą przeszłości Muzeum. Spotkanie zatytułowane Spacer po Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie poprowadzi Beata Długajczyk, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, która zaprezentuje dawne plany i fotografie wnętrz Muzeum Lubomirskich we Lwowie. W swej opowieści przeprowadzi Państwa przez sale ekspozycyjne Muzeum, opowie o tym, co oglądała publiczność we Lwowie. Po prelekcji zapraszamy na jedyne w maju oprowadzanie po wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia, po której oprowadzą kustosze, Beata Długajczyk i Leszek Machnik, autorzy książki Początki Muzeum Lubomirskich oraz przygotowywanej publikacji o historii zbioru malarstwa Muzeum Lubomirskich.

Miejsce rozpoczęcia: Refektarz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Muzeum Lubomirskich, Galeria Obrazów przed 1918

Beata Długajczyk – historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, starszy kustosz Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie zajmuje się zbiorem rysunków polskich. Jest m.in. współautorką publikacji poświęconych artyście Feliksowi Lachowiczowi, a także wystaw i towarzyszących im katalogów: Początki Muzeum Lubomirskich. Dary Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i Henryka Lubomirskiego (2008) oraz Kolekcja Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, cz. I: Obrazy – miniatury – akwarele – rysunki (2012).

Leszek Machnik – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, starszy kustosz Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie zajmuje się zbiorem fotografii. Jest m.in. autorem publikacji Fotografie powstańców styczniowych w zbiorach Gabinetu Grafiki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (2002) oraz współautorem wystaw i towarzyszących im katalogów: Początki Muzeum Lubomirskich. Dary Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i Henryka Lubomirskiego (2008) oraz Kolekcja Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, cz. 1: Obrazy – miniatury – akwarele – rysunki (2012).

 

 

Jan Maszkowski, „Portret Józefa Maksymiliana Ossolińskiego” z planem Ossolineum na papierze, własność: Lwowska Narodowa Galeria sztuki im. B.G. Woźnickiego

Wystawa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia prezentowana jest w Ossolineum od 22 lutego do 1 lipca 2018. Zorganizowana została przez Lwowską Galerię Sztuki im. B.G. Woźnickiego, gdzie odbyła się jej pierwsza odsłona trwająca od października 2017 do stycznia 2018. Obecnie z lwowskiej Galerii do Wrocławia przyjechały 64 dzieła. Można je podziwiać w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej, w Auli im. M. Gębarowicza i Salach pod Kopułą.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń. Znajdują się wśród nich zajęcia dla grup zorganizowanych, jak i oferta wykładów, warsztatów i spotkań dla dzieci, rodzin, młodzieży i dorosłych. Jednym z takich wydarzeń jest cykl Wokół Muzeum Książąt Lubomirskich. Kolejne spotkanie w tym cyklu odbędzie się 24 maja, kiedy wysłuchamy wykładu o przeszłości Muzeum Książąt Lubomirskich połączonego ze zwiedzaniem wystawy.

Wystawa czynna:
22 lutego – 1 lipca 2018
Aula im. M. Gębarowicza i Sale pod Kopułą
wtorek – sobota 10:00–18:00
niedziela 10:00–16:00
wstęp wolny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.