Gracjan Achrem Achremowicz (1899-1942)

Gracjan Achrem Achremowicz, „Autoportret z fajką”, drzeworyt barwny, 1933, Muzeum Książąt Lubomirskich, Dział Sztuki, I.g. 14396

Artysta grafik związany z Wilnem, gdzie studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego – początkowo uczęszczał na Wydział Medyczny a następnie na Wydział Sztuk Pięknych. Dużo miejsca w jego twórczości zajmowały projekty okładek, ilustracji do książek i czasopism, znaków i dyplomów. Już jako student wykonywał ilustracje do czasopisma „Alma Mater Vilnensis”. W zbiorach Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich, oprócz grafiki użytkowej autorstwa Achremowicza, znajdują się także albumy graficzne oraz zbiór 100 grafik artystycznych. Wśród nich jest „Autoportret z fajką” z 1933, wykonany w technice drzeworytu barwnego. Rok wcześniej artysta ukończył studia i rozpoczął pracę jako nauczyciel, zajmował się także wykonywaniem grafik oraz prowadził własną drukarnię.

Na autoportrecie tym Achremowicz przedstawia siebie jako dojrzałego mężczyznę. Powagi, ale i pewnej nonszalancji dodaje mu fajka, którą niedbale trzyma w ustach. Autoportret ten pochodzi z okresu zainteresowania artysty drzeworytem japońskim. W lewym górnym rogu ryciny znajduje się charakterystyczny monogram, którym Achremowicz oznaczał swoje prace.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.