Fotorelacja z wykładu „Lwów we Wrocławiu, Wrocław we Lwowie. Dawna i obecna działalność Ossolineum”

W miniony czwartek, 26 września, rozpoczął się kolejny sezon cyklu wykładów „Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia”.

Zainaugurowała go Wiktoria Malicka – pełnomocznika ZNiO we Lwowie – prelekcją Lwów we Wrocławiu, Wrocław we Lwowie. Dawna i obecna działalność Ossolineum.


Trudno wyobrazić sobie Wrocław bez Ossolineum. Nasza instytucja tworzy życie kulturalne i naukowe Wrocławia już od ponad 70 lat. Nadal jednak historia działalności Zakładu we Lwowie jest dłuższa, niż w stolicy Dolnego Śląska! I na pewno nie mniej ciekawa.

W wykładzie znalazło się sporo znanych i nieznanych wątków z historii lwowskiego Ossolineum: Józef Bem porzucił kierownictwo budową Zakładu i czym zachwycił zebraną w Ossolineum publiczność Ferenc Liszt; jak przyozdobiono gmach na przyjazd cesarza Franciszka Józefa i kiedy powstało Muzeum Zasłużonych Polek.

Prelegentka przybliżyła historię od początków działalności Zakładu aż po czasy współczesne. Wrocławskie Ossolineum bowiem do Lwowa powróciło: w 2006 r. powstało stanowisko Pełnomocnika Ossolineum we Lwowie. Co w ukraińskiej stolicy Galicji udało się przez te lata osiągnąć i jakie wyzwania stoją przed Zakładem dzisiaj?

Wykład odbył się również w ramach Wrocławskich Dni Seniora 2019.

Wstęp wolny!

 

Wykłady Ossolińskie popularyzujące badania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich finansowane są ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.