30 Europejskie Dni Dziedzictwa w Ossolineum

Po raz kolejny Zakład Narodowy im. Ossolińskich bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa

👉 10 września (najbliższa sobota), g. 13:00Nie tylko „Pan Tadeusz”. Rękopisy literackie okresu romantyzmu w zbiorach Ossolineum – wykład z prezentacją (dr Agata Janiak, Dział Rękopisów)

Rok 2022 ogłoszono Rokiem Romantyzmu Polskiego. W Ossolineum znajduje się rękopis „Pana Tadeusza”, jednego z najlepiej kojarzonych dzieł tej epoki, ale to nie jedyne XIX-wieczne cymelium w ossolińskich zbiorach.
https://www.facebook.com/events/828797141864937/?ref=newsfeed
miejsce: Aula im. M. Gębarowicza

 

👉 16‒18 września (piątek-niedziela)Zapomniane dziedzictwo Sudetów. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich – wystawa, wykłady, oprowadzania.
Erich Fuchs to jeden z najważniejszych dolnośląskich twórców XX w. Odkąd artysta po raz pierwszy odwiedził Sudety w wieku dziewiętnastu lat, górale sudeccy, ich życie, praca i kultura stały się ulubionymi tematami jego prac.
https://www.facebook.com/events/621235652846734/
miejsce: Refektarz, Sala Konferencyjna

👉 17 września (sobota), g. 12:00Przedwojenna prasa motoryzacyjna w zbiorach Ossolineum – dziedzictwo pionierskiego okresu automobilizmu na ziemiach polskich – wykład z prezentacją (dr Piotr Sroka, Dział Czasopism)
Przeglądając znajdujące się w zbiorach Ossolineum czasopisma motoryzacyjne sprzed 1939 roku, uczestnicy udadzą się w podróż po drogach i bezdrożach przedwojennej Polski.
miejsce: Aula im. M. Gębarowicza

👉 17 września (sobota), g. 14:00Ruś, Małorosja, Kresy: ziemie współczesnej Ukrainy na dawnych mapach w zbiorach Działu Kartografii Biblioteki Ossolineum – wykład z prezentacją (Piotr Galik, Dział Kartografii)
Podczas wykładu wyjaśnione zostaną wątpliwości, jakie „Ruś”, „Małorosja” i „Kresy” mogą budzić u współczesnego odbiorcy. Bazą ilustracyjną będą dawne mapy przechowywane w Bibliotece Ossolineum.
miejsce: Aula im. M. Gębarowicza


🔹
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
🔹Transmisja online w wydarzeniach na FB

Polecamy także wydarzenia Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.