Po raz kolejny Zakład Narodowy im. Ossolińskich bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa
10 września (najbliższa sobota), g. 13:00 → Nie tylko „Pan Tadeusz”. Rękopisy literackie okresu romantyzmu w zbiorach Ossolineum – wykład z prezentacją (dr Agata Janiak, Dział Rękopisów)
Rok 2022 ogłoszono Rokiem Romantyzmu Polskiego. W Ossolineum znajduje się rękopis „Pana Tadeusza”, jednego z najlepiej kojarzonych dzieł tej epoki, ale to nie jedyne XIX-wieczne cymelium w ossolińskich zbiorach.
https://www.facebook.com/events/828797141864937/?ref=newsfeed
miejsce: Aula im. M. Gębarowicza
16‒18 września (piątek-niedziela) → Zapomniane dziedzictwo Sudetów. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich – wystawa, wykłady, oprowadzania.
Erich Fuchs to jeden z najważniejszych dolnośląskich twórców XX w. Odkąd artysta po raz pierwszy odwiedził Sudety w wieku dziewiętnastu lat, górale sudeccy, ich życie, praca i kultura stały się ulubionymi tematami jego prac.
https://www.facebook.com/events/621235652846734/
miejsce: Refektarz, Sala Konferencyjna
17 września (sobota), g. 12:00 → Przedwojenna prasa motoryzacyjna w zbiorach Ossolineum – dziedzictwo pionierskiego okresu automobilizmu na ziemiach polskich – wykład z prezentacją (dr Piotr Sroka, Dział Czasopism)
Przeglądając znajdujące się w zbiorach Ossolineum czasopisma motoryzacyjne sprzed 1939 roku, uczestnicy udadzą się w podróż po drogach i bezdrożach przedwojennej Polski.
miejsce: Aula im. M. Gębarowicza
17 września (sobota), g. 14:00 → Ruś, Małorosja, Kresy: ziemie współczesnej Ukrainy na dawnych mapach w zbiorach Działu Kartografii Biblioteki Ossolineum – wykład z prezentacją (Piotr Galik, Dział Kartografii)
Podczas wykładu wyjaśnione zostaną wątpliwości, jakie „Ruś”, „Małorosja” i „Kresy” mogą budzić u współczesnego odbiorcy. Bazą ilustracyjną będą dawne mapy przechowywane w Bibliotece Ossolineum.
miejsce: Aula im. M. Gębarowicza
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
Transmisja online w wydarzeniach na FB
Polecamy także wydarzenia Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO
- Plakat ogólnopolski XXX Europejskich Dni Dziedzictwa 2022
- Seweryn Goszczyński, „Kościelisko: powieść tatrańska” (rękopis, przed 1833)
- Teofil Lenartowicz, poemat „Wanda”
- Wincenty Pols, „Pacholę hetmańskie”
- Lotnik-Automobilista, Warszawa 1911, nr 1
- Guillaume Sanson: Estats de la Couronne de la Pologne… Paris 1675
- Kartusz mapy „Carte d`Ukraine, Rouen, chez Jacques Caillouc
- Plakat EDD2022 – Muzeum Książąt Lubomirskich
- „Przędzenie wełny” – grafika z albumu „Lud Śląski” (Schlesisches Bergvolk) Ericha Fuchsa, zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich
- Grafika z albumu „Lud Śląski” (Schlesisches Bergvolk) Ericha Fuchsa, zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich