„Boska komedia” Dantego (1481) z ossolińskich zbiorów

Rok 2021 obchodzony jest na całym świecie jako Rok Dantego. Już za miesiąc przypada bowiem 700. rocznica śmierci włoskiego poety Dantego Alighieri (1265-1321), za którego najwybitniejsze dzieło uznaje się poemat Boska Komedia (wł. Divina Commedia).

Stanowi to doskonałą okazję do zaprezentowania inkunabułu znajdującego się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Pod sygnaturą XV.505 (sygnatura lwowska SL46511) w zasobach Działu Starych Druków znajduje się wydanie w języku włoskim pod tytułem La Commedia, wzbogacone o komentarz autorstwa Cristoforo Landiniego. Tom wydany został 30 sierpnia 1481 roku we Florencji, ponad 150 lat po śmierci Dantego, przez Niccolò di Lorenzo (Nicolaus Laurentii), drukarza pochodzącego z Wrocławia.
Tekst Boskiej komedii został tu utrwalony, stworzoną specjalnie dla pism autorów klasycznych, czytelną i piękną czcionką zwaną antykwą. Uwagę zwraca również umieszczony wokół tekstu właściwego obszerny komentarz tłoczony mniejszą czcionką. Tego typu układ tekstu, charakterystyczny dla wydań dzieł humanistów i autorów klasycznych, nazywamy „modus modernus”.
Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o bogatej szacie graficznej tego druku. Widzimy bowiem ręcznie malowane i złocone inicjały z bogatą floraturą (przykład znajdziemy na skanie nr 33), jak i rzadko spotykane w XV w. ilustracje miedziorytowe. Te zaś zostały wykonane przez Baccio Baldiniego na postawie rysunków samego Sandro Botticellego, np. niezwykle obrazowe przedstawienie piekła Dantego, wykonane jako osobna karta z ilustracją (skan nr 32).

Ossoliński egzemplarz florenckiej edycji Boskiej komedii z roku 1481 możemy oglądać w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.