Dział Gromadzenia poleca

Zbliżają się wakacje, z niecierpliwością wyczekiwany czas powolnego i uważnego przeżywania codzienności. Na te wyjątkowe dni proponujemy lekturę kilku wybranych publikacji z naszej kolekcji. Zaczniemy od książki „Mistrzowie opowieści: skandynawskie lato” w wyborze Justyny Czechowskiej (Warszawa: Wielka Litera, 2022). Znajdziemy w niej utwory takich mistrzów pióra jak Selma Lagelöf, Astrid Lindgren, Hans Christian Andersen, Tove Janson i wielu innych. Zacytuję – moim zdaniem niezwykle trafny – komentarz z okładki tej publikacji:

„Latem świat jest piękniejszy, a codzienność bardziej intensywna. Bo latem mało się musi, a może wszystko”.

Kolejna propozycja to katalog wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory. Przenosi nas on m. in. w świat mody i obyczajów na plażach wiślanych w Krakowie, pozwala poznać dzieje żeglugi wiślanej w tym mieście w latach 1880-2022, a także znaleźć odpowiedź na pytanie jak smakuje Wisła… w Krakowie. Ale to nie wszystko, po resztę odsyłam do lektury liczącej ponad 300 stron publikacji, bogato ilustrowanej fotografiami tymi sprzed lat, jak i współczesnymi. [Informacje o wystawie]

Wisła. Re-kreacja, pod redakcją naukową Michała Niezabitowskiego, Kraków: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2022. Wystawa Muzeum Krakowa Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 14 kwietnia 2022 r. – 30 października 2022 r.

Na koniec po Dolnym Śląsku niespiesznym krokiem poprowadzi nas znany autor przewodników Peter Zralek. Razem z nim możemy odwiedzić Wrocław, zajrzeć do Lubiąża, wspiąć się na Ślężę lub przemierzyć Krainę Wygasłych Wulkanów. Pozostałe atrakcje dostępne w publikacji:

Slow przewodnik: Dolny Śląsk / Peter Zralek, Warszawa: SBM, 2022.

Wszystkie zaprezentowane książki zostały zakupione do zbiorów Biblioteki Ossolineum. Zapraszamy do lektury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.