50 lat od zawiązania się we Wrocławiu Grupy Tkackiej „10 x TAK”

Nitką błądząc szukam w sobie tajemnicy czasu

 

W tym roku mija dokładnie 50 lat od zainaugurowania nowego ośrodka tkaniny artystycznej na mapie Polski. Otóż w maju 1972 roku we Wrocławiu powstała Tkacka Grupa Artystyczna „10 x TAK”. Skupiała ona młode plastyczki zajmujące się tkacką dyscypliną sztuki. Założycielką i animatorką grupy była Ewa Maria Poradowska-Werszler, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz wrocławskiej PWSSP. Jej twórczą pasją stała się tkanina, która w konsekwencji doprowadziła do zorganizowania w 1978 roku Galerii Tkackiej na Jatkach. Miały w niej miejsce niezliczone wystawy popularyzujące sztukę tkaniny. Swoje prace prezentowali tam twórcy nie tylko z różnych stron Polski, ale również wielu artystów zagranicznych.

Profesor Ewa Maria Poradowska-Werszler jest też autorką książek, licznych artykułów i jak sama o sobie mówi, biografem Wandy Bibrowicz, artystki, która od 1896 do 1911 roku związała się z Wrocławiem i wraz z Maxem Wisliceniusem przywróciła sztuce tkackiej należną jej rangę. O dokonaniach Polki, nie tylko w niemieckim Breslau, można dowiedzieć się z książki W kręgu sztuki Wandy Bibrowicz Ewy Marii Poradowskiej-Werszler.

Przed kilkoma laty Profesor Poradowska-Werszler przekazała do Działu Dokumentów Życia Społecznego ZNiO swoje archiwum. Dzięki temu nie tylko uzupełniła ossolińskie zbiory, ale także bardzo je wzbogaciła. Warto je znać, gdyż  jak to trafnie ujęła Profesor Werszler, „[…] sztuka włókna wciąż […] pasjonuje i nadal otwiera nieogarnione obszary nowych inspiracji, zarówno związanych z treścią, jak i z formą wyrażającą tę treść.”

Tekst, opracowanie i wybór materiałów: Barbara Otfinowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.