Mikołaj Kopernik – Nicolaus Copernicus – Polish Astronomer 1473-1543
To słowa inskrypcji na cokole pomnika Mikołaja Kopernika w Chicago powstałego dzięki staraniom Kongresu Polonii Amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
1973 rok ustanowiono w Polsce Rokiem Kopernikańskim. Cała Polska świętowała 500 rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Naród miał wspólny powód do dumy i radość, że ojcem nowej astronomii i całej nowoczesnej nauki jest Polak.
We Wrocławiu na tzw. Ziemiach Zachodnich ta tożsamość z wielkim Polakiem miała szczególne znaczenie. Ówczesne władze wykorzystywały w niektórych momentach tą rocznicę propagandowo, ale zaangażowanie wszystkich sił społecznych było bardzo spontaniczne i niezmiernie w latach 70. XX w. potrzebne dla wszechstronnego rozwoju i stabilizacji regionu. Jak mówią źródła historyczne Mikołaj Kopernik był związany z Dolnym Śląskiem przez swoje pochodzenie – przodkowie żyli w osadzie w okolicach Nysy, wieś przetrwała do naszych czasów jako wieś Koperniki. We Wrocławiu wiązały go obowiązki kanonika Scholasterii Kolegiaty św. Krzyża w latach 1503-1538 oraz liczne powiązania naukowe w kręgu propagatorów i kontynuatorów teorii budowy świata.
Z okazji 500 rocznicy urodzin We Wrocławiu i na Dolnym śląsku odbywały się liczne konkursy wiedzy o nauce i historii, wystawy, rajdy piesze i nadania szkołom i placówkom oświatowym światowej sławy patrona Mikołaja Kopernika. Towarzystwo Miłośników Wrocławia zaprosiło do Teatru Współczesnego na wielką fetę w lutym 1973 r. pod nazwą: „Kopernik otworzył drogę do poznania kosmosu” W obchody rocznicowe czynnie włączyło się Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Na przestrzeni kilku lat publikowano tu cenione Studia Copernicana i przeznaczone dla odbiorców zagranicznych Colloquia Copernicana oraz szereg prac dla szerszego kręgu czytelników m.in. Karola Górskiego: Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne i samotność. Kulminacją obchodów było odsłonięcie pomnika Kopernika w Parku Staromiejskim. W 1974 r. stanęła tam rzeźba Leona Podsiadły, popiersie astronoma ze stylizowanym układem heliocentrycznym.
Obchody 500-lecia urodzin Kopernika były celebrowane także przez Polonię, szczególnie Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. W zbiorach Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w Dziale Dokumentów Życia Społecznego pod sygnaturą XII 1/16/D USA- Illinois-Chicago, 1973 przechowywane są bardzo unikatowe pamiątki obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w Chicago.
W stanie Illinois organizowane były one przez Fundację Kopernikowską założoną przez Polaków żyjących w Chicago oraz największą organizację polonijną Polish American Congress. Najważniejszym punktem obchodów była ceremonia odsłonięcia ufundowanego przez Polonię pomnika Mikołaja Kopernika w Adler Planetarium w Chicago , 14 października 1973. Proklamacją burmistrza Chicago ogłoszono w tym dniu The Nicolaus Copernicus Day in Chicago. Honorową Proklamację podpisał Richard J. Daley Mayor, a jego autograf widnieje na okładce egzemplarza druku okolicznościowego przechowywanego w Magazynie DŻS.
Richard J. Daley nazywany był w Stanach „ostatnim z wielkich szefów miast”. Był politykiem Partii Demokratycznej, mógł być najdłużej urzędującym burmistrzem w historii Chicago, ale jego rekord został pobity przez jego syna Richarda M. Daleya w 2011 r.
Ceremonii poświęcenia przewodniczył Dr. Joseph M. Chamberlain, dyrektor The Adler Planetarium. W uroczystościach uczestniczyli Arcybiskup Chicago John Cody, Arcybiskup Filadelfii John Król oraz przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Aleksander Rytel. Przy poświęceniu pomnika byli obecni: przewodniczący Fundacji Kopernikowskiej Michał Kobeliński i Przewodniczący Kongresu Polonii Amerykańskiej Alojzy Mazewski. Pomnik witający gości Planetarium Adlera jest wykonaną przez autora rzeźby Bronisława Koniuszego kopią warszawskiej wersji pomnika. Rzeźbiarza w trakcie montażu monumentu możemy zobaczyć na fotografii zamieszczonej w okolicznościowej broszurze. Widzimy tu ostateczny montaż pomnika oraz pozującą na tle monumentu grupę realizatorów tego projektu w tym B. Koniuszego – na drabinie po prawej stronie cokołu.
Zainteresowanie Polonii inicjatywą i zbiórką pieniędzy na ten cel było tak duże, że zebrane fundusze pozwoliły otworzyć prężny ośrodek kultury: Copernicus Civic and Cultural Center, a także umożliwić działanie Copernicus Medical Research Fundation. Placówki te były bardzo oczekiwane przez tutejszą społeczność i cieszą się wielkim uznaniem nie tylko wśród Polonii.
Dokumentacja tych działań to właśnie obiekty ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego. Są tu druki okolicznościowe, programy, zaproszenia druki firmowe, a nawet karta świąteczna wydana w Roku Kopernikowskim.
W 2023 roku mija 550 rocznica urodzin i czterysta osiemdziesiąta rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Senat RP ustanowił bieżący rok Rokiem Kopernika
- Faksymile portretu Mikołaja Kopernika, miedziorytu Teodora de Bry z 1597 r. Mikołaj Kopernik przedstawiony jest na nim z konwalią w dłoni. Konwalia jest renesansowym symbolem wiedzy medycznej oraz atrybutem lekarzy. W XVI wieku oznaczała także wiedzę astronomiczną, a liczba dzwoneczków na łodydze była odpowiednikiem znanych planet. Specjalny dodatek do zaproszenia do udziału w ceremonii odsłonięcia pomnika Mikołaja Kopernika w Adler Planetarium, Chicago 14 października 1973 r.
- Zaproszenie do udziału w ceremonii odsłonięcia pomnika Mikołaja Kopernika w Adler Planetarium, Chicago 14 października 1973 r. ze schematem układu słonecznego.
- Akt erekcyjny postawienia pomnika, zaproszenie Fundacji Kopernikowskiej do udziału w uroczystości.
- Akt uroczystego przekazania pomnika miastu Chicago przez Fundację Kopernikowską i Kongres Polonii Amerykańskiej w ramach obchodów 500 rocznicy urodzin wielkiego człowieka nowej nauki i świata. W tle portret astronoma i fragmenty dzieła „ De Revolutionibus”
- Tekst aktu erekcyjnego pomnika
- Bilet wstępu na ceremonię odsłonięcia pomnika
- Druk okolicznościowy wydany z okazji odsłonięcia pomnika, okładka z autografem burmistrza Chicago Richarda J. Daley’a
- W uroczystym poświęceniu pomnika brały udział najważniejsze dla Polonii amerykańskiej osoby, które przyczyniły się do realizacji pomnika; Arcybiskupi Chicago – John Cody, Arcybiskup Filadelfii – John Król, Przewodniczący Fundacji Kopernikowskiej , Przewodniczący Kongresu Polonii Amerykańskiej , władze Chicago: Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Burmistrz Chicago i dyrekcja Adler Planetarium
- Inskrypcje wyryte na cokole pomnika
- Program uroczystości rocznicowych w Adler Planetarium
- Zaproszenie na uroczystości w Copernicus Center for Biomedical Studies przygotowane przez Fundację Medyczną Mikołaja Kopernika, 18 lutego 1973 r.
- Druk reklamowy Centrum Społeczno-Kulturalnego Mikołaja Kopernika w Chicago
- Karta zgłoszeniowa przystąpienia do Fundacji Kopernikowskiej
- Karta świąteczna z okazji Bożego Narodzenia w 1973 r.
- Życzenia świąteczne
- Fotografia przestawiająca moment instalowania pomnika i wszystkich uczestników Komitetu Pomnika Mikołaja Kopernika w Chicago, od lewej: E. Dziewulski, K. Lukomski, J. Przyluski, A. Marquart, S. Derwinski, T.F. Pawlak, A. Mistarz, L. Koncza, A. Rytel, A.Azarjew, M. Szymanowicz, T. Kaczkowski, J. Chamberlain, R. Lewandowski, na drabinie po prawej stronie autor pomnika Bronisław Koniuszy, tylna strona okładki druku okolicznościowego