75 lat „Tygodnika Powszechnego”

„Tygodnik Powszechny” to jeden z najważniejszych tygodników kształtujących opinię inteligentów. Pierwszy numer ukazał się 24 marca 1945 r. Komitet redakcyjny składał się początkowo z ks. Jana Piwowarczyka, Jerzego Turowicza, Konstantego Turowskiego i Marii Czapskiej. Na łamach publikowali m.in. Karol Wojtyła, Władysław Bartoszewski, Leszek Kołakowski, Stanisław Lem, Zbigniew Herbert.

 Gdy Władysław Bartoszewski przybywał do krakowskiej siedziby „Tygodnika Powszechnego” budził zawsze ogromne zainteresowanie. Wszyscy „zbiegali się” do pokoju redaktora Jerzego Turowicza, by posłuchać wywodów Bartoszewskiego. – To było fascynujące. Mnóstwo anegdot, aktualności, komentarzy – tym wszystkim strzelał jak karabin maszynowy. Była w tym jakaś czystość, uczciwość i pasja – opowiadał ks. Boniecki.

Po śmierci Jerzego Turowicza w 1999 r. redaktorem naczelnym „Tygodnika” został ks. Adam Boniecki. W marcu 2011 r. kierownictwo redakcji objął wieloletni zastępca ks. Bonieckiego, Piotr Mucharski.

Założenie programowe, że będzie to pismo apolityczne i bezpartyjne, okazało się niemożliwe do spełnienia, ponieważ – jak pisał Turowicz w 1949 r. – konsekwencją ustroju, w jakim żyjemy, jest upolitycznienie całego życia. W 1953 r. pismo zamknięto z powodu odmowy opublikowania w numerze z 8 marca nekrologu Stalina. Wydawanie periodyku wznowiono w grudniu 1956 r. Rok 1978 był szczególny dla środowiska „Tygodnika Powszechnego”, ponieważ na papieża wybrano przyjaciela i kolegę z redakcji – Karola Wojtyłę.

Od 1982 r. „Tygodnik” ukazywał się bez przerw. W latach 80. XX wieku stał się nieformalnym organem polskiej opozycji demokratycznej i był niekiedy uważany za jedyne legalne pismo opozycyjne w PRL. „Tygodnik” współpracował z Komitetem Obrony Robotników, współtworzył NSZZ “Solidarność” (jej kapelanem został ks. Józef Tischner – jeden ze sztandarowych publicystów krakowskiego pisma). Na łamach „Tygodnika Powszechnego” przez lata publikowali swoje wiersze Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska.

Ossoliński egzemplarz „Tygodnika Powszechnego” dostępny jest pod sygnaturą 294.050 w Czytelni Działu Czasopism. Od 2003 r. działa oficjalna witryna internetowa periodyku: https://www.tygodnikpowszechny.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.