75. rocznica otwarcia rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu

Dokładnie 75 lat temu odbyło się uroczyste otwarcie odbudowanej po zniszczeniach wojennych rozgłośni radiowej we Wrocławiu. Wzniesiony w okresie międzywojennym nowoczesny budynek przy dzisiejszej al. Karkonoskiej został poważnie uszkodzony podczas oblężenia Festung Breslau. Po wojnie podjęto decyzję o jego odbudowie i uruchomieniu we Wrocławiu rozgłośni Polskiego Radia. W ówczesnej rzeczywistości medium to miało za zadanie nie tylko dostarczać informacji i rozrywki, ale było także (a może – przede wszystkim) bardzo ważnym nośnikiem propagandy. Pierwsza próbna audycja została nadana z Wrocławia 5 września 1946 r., zaś w niedzielę 29 września dokonano oficjalnego uruchomienia radiostacji.

W uroczystości wzięli liczni oficjele, wśród których byli m.in. wiceminister informacji i propagandy Jerzy Drewnowski, dyrektor Polskiego Radia Wilhelm Billig, wojewoda wrocławski Stanisław Piaskowski i rektor połączonych wrocławskich uczelni wyższych prof. Stanisław Kulczyński. Poświęcenia budynku radia dokonał ks. Kazimierz Lagosz (sprzyjający komunistom duchowny, w 1951 r. mianowany przez uzurpującą sobie kościelne prerogatywy władzę wikariuszem kapitulnym archidiecezji wrocławskiej). Po części oficjalnej, na którą złożyły się przemowy i odznaczenia dla osób szczególnie zaangażowanych w odbudowę rozgłośni, wystąpił chór radiowy z Katowic oraz zespół „Echo Wrocławia”. Na koniec goście udali się do Żórawiny, żeby zobaczyć imponujący 130-metrowy drewniany maszt antenowy, dzięki któremu sygnał radiowy z Wrocławia docierał nie tylko na teren całego województwa, ale także był odbierany w sąsiednich regionach (na fali długości 315,8 m).

O otwarciu wrocławskiej rozgłośni pisała prasa, nie tylko ta regionalna. Wydarzeniu temu poświęcony został jeden z numerów ilustrowanego tygodnika „Radio i Świat”, w którym zamieszczono wiele ciekawych informacji o odbudowie oraz o technicznej stronie funkcjonowania nowo odbudowanej radiostacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.