77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

„Do broni w szeregach AK” Autorzy: Edmund Julian Burke pseud. Edmund i Mieczysław Jurgielewicz pseud. Narbut

Dziś 1 sierpnia77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Z powstańczych walk w Warszawie, od 1 sierpnia do 3  października 1944, ocalały rozkazy i zarządzenia oddziałów, prasa codzienna, komunikaty i biuletyny, ulotki, dokumenty mieszkańców Warszawy, a także fotografie prywatne oraz wykonywane przez powstańców reportaże wojenne. Na wielu zdjęciach widać oprócz powstańców i cywilów również rozpowszechniane w tym czasie pisma i ulotki, jak również plakaty wiszące na ulicach powstańczej Warszawy. Zwykle plakaty te są tylko tłem rozgrywających się wydarzeń.

Władysław Bartoszewski w artykule: „Rola prasy w Powstaniu Warszawskim” pisze: „ Pamiętam i wiem dokładnie, że wielką rolę odegrały w codzienności powstania druki ulotne, zarówno plakaty, jak i właściwe ulotki…’

Szczególnie wyróżnia się słynny plakat mobilizacyjny „Do broni w szeregach AK” autorstwa znanych artystów plastyków: Edmunda Juliana Burke pseud. Edmund i Mieczysława Jurgielewicza pseud. Narbut, wykonujących zlecenia IV Wydziału Prasowo-Wydawniczego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Plastycy tworzyli i projektowali wspólnie wydawnictwa Biura Informacji i Propagandy AK,  które możemy zobaczyć w Kolekcji Władysława Bartoszewskiego. Zebrane obiekty stanowią więc nie tylko wartość historyczną, informacyjną, ale mają też wysoką rangę artystyczną.

Plakat „Do broni w szeregach AK” z charakterystyczną sylwetką młodzieńca z karabinem i flagą narodową w wyciągniętych rękach, widoczny był na ulicach warszawskich od 9  sierpnia 1944 r.

Egzemplarz (litografia barwna, format (94,7×56,7cm) znajduje się w zbiorach Działu Dokumentów Życia Społecznego ZNiO pod sygn. S2378

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.