78. rocznica powstania w warszawskim getcie – nowości książkowe

W utworzonym w 1940 roku getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tysięcy Żydów. Prezentujemy nowości dotyczące warszawskiego getta i losów jego mieszkańców, jakie ostatnio trafiły do ossolińskich zbiorów.

1. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” to wydany przez Żydowski Instytut Historyczny, przewodnik po wystawie stałej otwartej w ŻIH-u w 2017 roku.

2. „Życie codzienne warszawskiego getta : 1939-1943” autorstwa Tadeusza Bednarczyka to tom wspomnień autora, ale także źródłowo udokumentowane opracowanie dziejów getta w Warszawie.

3. „I była miłość w getcie” jest kolejnym, poprawionym wydaniem przejmującej rozmowy Marka Edelmana, jednego z dowódców powstania, z Paulą Sawicką.

4. Muzeum Getta Warszawskiego wydało „Szpital Bersohnów i Baumanów w Warszawie”. Opracowana przez Hannę Węgrzynek i Konrada Zielińskiego publikacja prezentuje dzieje szpitala Bersohnów i Baumanów jako ważne świadectwo historii Żydów warszawskich i warszawskiego getta.

5. Ten sam wydawca opublikował książkę Wacława Kornbluma „Wspomnienia : moja wersja”. Jest to emocjonalna opowieść o różnorodności życia Żydów w przedwojennej Warszawie, stosunkach polsko-żydowskich w czasie okupacji, opowieść o ukrywaniu się i przetrwaniu oraz powojennej historii Ocalonych.

6. „Jurek” Ryszarda Walewskiego to wspomnienia poświęcone przyjacielowi, Jurkowi Płońskiemu i innym powstańcom z getta. Tekst, wydawany dotąd tylko w języku hebrajskim, ukazał się po raz pierwszy w języku polskim nakładem Muzeum Getta Warszawskiego.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.