94. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy

Andrzej Wajda

6 marca 2020 roku mija 94. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, wybitnego reżysera filmowego i teatralnego, który współtworzył polską szkołę filmową oraz kino moralnego niepokoju. Jego twórczość to również ekranizacje dzieł literackich oraz filmy oparte na oryginalnych scenariuszach. Andrzej Wajda to także odkrywca takich indywidualności aktorskich, jak: Zbigniew Cybulski, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak czy Andrzej Seweryn. Za zasługi dla rozwoju kinematografii otrzymał wiele polskich i zagranicznych nagród, w tym w 2000 roku Oscara za całokształt twórczości.

W zbiorach Ossolineum znajdują się statuetki, plakiety, medale, dyplomy i plakaty ofiarowane przez reżysera. Jest ich ponad 400 egzemplarzy. Oficjalne przekazanie darów Andrzeja Wajdy nastąpiło w 2014 r. Do Ossolineum trafiły rękopisy scenariuszy filmów: „Pan Tadeusz” i „Zemsta”. Dział Dokumentów Życia Społecznego wzbogacił się  o plakaty autorstwa m. in. Jakuba Erola, Waldemara Świerzego czy Andrzeja Pągowskiego. W zbiorach Ossolineum znalazło się kilkadziesiąt nagród filmowych reżysera, które otrzymał w ciągu całej swojej kariery zawodowej.

W Ossolineum dwukrotnie zostały zorganizowane wystawy związane z postacią tego wybitnego twórcy: WAJDA. 99 rysunków z Japonii z lat 1980-1997 (grudzień 2003 – styczeń 2004) oraz Oscar i inne… Nagrody filmowe Andrzeja Wajdy (lipiec-wrzesień 2010).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.