Gabinety Świadków Historii

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Gabinety Świadków Historii to dział Muzeum Pana Tadeusza, którego pracownicy zajmują się zbiorami przekazanymi Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego, a od 2017 roku także archiwum Tadeusza Różewicza, którego rękopisy, księgozbiór i pamiątki osobiste przekazane zostały przez Gminę Wrocław do Ossolineum.

Dwie pierwsze kolekcje stały się podstawą prezentowanej w Muzeum Pana Tadeusza wystawy stałej Misja: Polska. Opowiada ona o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej oraz czasów powojennych. Pokazuje pasjonujące życiorysy Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego jako przykłady losu pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów Polsce, ale stanęło przed koniecznością walki najpierw o niepodległość, a następnie o wolności obywatelskie i suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie.

Dział organizuje spotkania i wykłady związane z działalnością i życiem darczyńców oraz poświęcone historii Polski, Wrocławia i Dolnego Śląska (cykle: Środy nad książką oraz Misja: Polska. Misja: Wrocław). Gabinety zajmują się także przygotowywaniem wystaw czasowych, publikacji dotyczących darczyńców, a także działalnością edukacyjną.

Od jesieni 2017 roku trwają prace nad uruchomieniem w Muzeum Pana Tadeusza trzeciej wystawy stałej, poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi.

 

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6
50–106 Wrocław

info@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 640

 

Godziny otwarcia muzeum dla odwiedzających:
wtorek–piątek: 9.00–17.00
sobota–niedziela 10.00–18.00

 

Gabinet Władysława i Zofii Bartoszewskich
dr Małgorzata Preisner-Stokłosa
ul. Sołtysowicka 24, Wrocław
tel. 71 32 62 107 oraz 71 75 50 628
malgorzata.preisner-stoklosa@ossolineum.pl

Gabinet Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich
dr Mateusz Palka
Rynek 6, Wrocław
tel. 71 75 50 629
mateusz.palka@ossolineum.pl

Gabinet Tadeusza Różewicza
Marcin Szyjka
Rynek 6, Wrocław
tel. 71 75 50 621
marcin.szyjka@ossolineum.pl

 


Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji