Archiwalia rodziny Kuncewiczów w Ossolineum

Maria Kuncewiczowa

Maria Kuncewiczowa, portret pędzla Antoniego Michalaka, olej na płótnie, 1959

Zakład Narodowy im. Ossolińskich pozyskał w lutym 2012 r. ważny fragment prywatnej kolekcji rodziny Kuncewiczów. Kolekcja ta przechowywana była w Stanach Zjednoczonych, na farmie Old Kennels w Stanie Virginia i stanowiła własność Dorothy Kuncewicz, synowej Marii i Jerzego Kuncewiczów, wdowy po Witoldzie Kuncewiczu.

Na zbiory, które zostały sprowadzone do Wrocławia z USA, składają się cztery portrety członków rodziny Kuncewiczów, a także ich papiery osobiste. Obrazy pozyskano poprzez zakup, natomiast archiwalia są darowizną Dorothy Kuncewicz.

Jerzy Kuncewicz

Jerzy Kuncewicz,portret pędzla Antoniego Michalaka, olej na płótnie, 1959

Zrealizowanie przedsięwzięcia było możliwe dzięki pomocy, jakiej w negocjacjach i przejęciu zbiorów udzieliła Zakładowi Ambasada RP w Waszyngtonie, a zwłaszcza Włodzimierz Sulgostowski, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP.

Pozyskane materiały są istotnym uzupełnienie większej części archiwum rodzinnego, będącego już w posiadaniu Ossolineum. Kontakty Zakładu z rodziną Kuncewiczów, w szczególności z Marią Kuncewiczową, sięgają lat 70. ubiegłego wieku. W 1986 r.  pisarka w dwóch partiach przekazała swoje archiwum do Ossolineum. Natomiast w 1993 r. Ossolineum wzbogaciło konto nowo powstałej Fundacji Kuncewiczów, kupując od Witolda Kuncewicza korespondencję z matką.

Pamiątki i archiwalia rodziny Kuncewiczów trafią do dwóch działów Ossolineum. Papiery osobiste Witolda Kuncewicza, jego korespondencja z matką, maszynopisy powieści Marii Kuncewiczowej, zdjęcia rodzinne znajdą się w Dziale Rękopisów. Do zbiorów Gabinetu Grafiki włączone zostaną cztery portrety: znanej pisarki Marii Kuncewiczowej (1895-1989), jej męża, również literata i prawnika, Jerzego Kuncewicza (1893-1984), syna państwa Kuncewiczów, Witolda (1922-2009) oraz żony Witolda, Dorothy Kuncewicz. Portrety Marii i Jerzego zostały namalowane w 1959 roku, Witolda i Dorothy sześć lat później. Autorem płócien jest polski malarz Antoni Michalak (1902-1975), uczeń Miłosza Kotarbińskiego, Konrada Krzyżanowskiego i Tadeusza Pruszkowskiego.

Uzupełnienia archiwum pisarki o materiały ze spuścizny po Witoldzie Kuncewiczu i scalenie tych dokumentów daje nowe możliwości badaczom i pozwala na utrwalenie dorobku  tak zasłużonej dla kultury polskiej rodziny.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności, Zbiory i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.