Archiwum Lechosława Gawlikowskiego

14 września b.r. do Działu Rękopisów ZNiO przekazane zostały w darze materiały związane z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Dokumenty przekazał zamieszkały w Monachium Lechosław Gawlikowski, dziennikarz, publicysta, od 1972 pracownik RWE – redaktor, komentator, asystent Dyrektora,  pierwszy zastępca Dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE a w ostatnich miesiącach istnienia Rozgłośni w Monachium pełniący obowiązki Dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE.

W latach 1988-1994 utworzył w Rozgłośni Polskiej RWE archiwum obejmujące początkowo 2500, a potem ok. 5000 najstarszych historycznych nagrań audycji.

Po zamknięciu w Monachium Rozgłośni Polskiej RWE, Gawlikowski zajmował się selekcją pozostałych w budynku RWE materiałów redakcyjnych i programowych. Z czasem, gdy podjęto decyzję przeniesienia w 1995 RWE/RS z Monachium do Pragi, koordynował te czynności w całej instytucji, a także podczas przeprowadzki z Monachium archiwum programowego, oraz korporacyjnego RWE/RS i utworzenia w Pradze zintegrowanego archiwum programowego i korporacyjnego.

W 1990 roku został laureatem „Nagrody Prezesa RWE/RS za Szczególne Osiągnięcia” którą ponownie otrzymał w 2001 za osiągnięcia w dziedzinie zachowania i zabezpieczenia dokumentów, materiałów i nagrań dźwiękowych, ilustrujących pierwsze 50 lat działalności RWE/RS.

Po zamknięciu w Monachium Rozgłośni Polskiej RWE Gawlikowski był w grupie najstarszych pracowników Rozgłośni Polskiej RWE odznaczonych przez prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W grudniu 2015 opublikował blisko tysiąc-stronicową pracę pt. Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe (Instytut Studiów Politycznych PAN – Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2015).

Wśród przekazanych materiałów znajdują się dokumenty i kopie dokumentów z lat 1950-1995 związanych z bieżącą działalnością Radia Wolna Europa m.in. materiały dot. pracowników RWE, skrypty audycji RWE, korespondencja urzędowa, druki wydawane przez RWE i Narodowy Komitet Wolnej Europy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.