„Bajki, satyry i komedie Ignacego Krasickiego” – wykład nie tylko dla seniorów

fot. Andrzej Niedźwiecki

Zapraszamy na wykład rozpoczynający nasz nowy cykl popularyzatorskich wykładów pn. Ossolińskie spotkania z kulturą – wykłady nie tylko dla seniorów. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie twórczości Ignacego Krasickiego, biskupa i czołowego literata polskiego oświecenia, a odbędzie się ono 9 kwietnia 2019 (wtorek) o godz. 12.00.

W zbiorach Ossolineum przechowywany jest zbiór rękopisów Ignacego Krasickiego. Są wśród nich bajki i satyry, takie jak Żona modna, Pijaństwo, Jaś czy Wilczki, które znamy ze szkoły. Kolekcja obejmuje także komedie, które za życia ich autora wystawiano w Warszawie i Lidzbarku Warmińskim. Całość uzupełnia Antymonachomachia – jeden z trzech poematów heroikomicznych napisanych przez „księcia poetów polskich”.

Cykl otwartych wykładów skierowany jest przede wszystkim do osób starszych, ale wśród uczestników spotkań mile widziani są wszyscy zainteresowani tematyką wykładów. Ossolińskie spotkania z kulturą tworzą dwa uzupełniające się cykle: historyczny, zatytułowany Perły w kolekcji hrabiego Ossolińskiego, które prowadzi Teresa Sokół, oraz literacki, zatytułowany Wielcy literaci w rękopiśmiennych zbiorach Ossolineum, prowadzony przez dr. Grzegorza Polaka. Prowadzący są pracownikami Działu Edukacji ZNiO.

Odbywające się raz w miesiącu wykłady są okazją do spotkania z wiodącymi postaciami polskiej kultury, ich dorobkiem i bogactwem ossolińskich zbiorów.

Wszystkie spotkania odbywają się w Refektarzu gmachu głównego Ossolineum (ul. Szewska 37) raz w miesiącu, we  wtorek o godz. 12.00. Wstęp wolny

9 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 12.00
Bajki, satyry i komedie Ignacego Krasickiego
Cykl: Wielcy literaci w rękopiśmiennych zbiorach Ossolineum
Prowadzenie: dr Grzegorz Polak | Dział edukacji ZNiO
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37
Wstęp wolny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.