Bezsenność

Bezsenność i problemy ze snem mogą we współczesnych czasach dotyczyć nawet 50% społeczeństwa. Jak się okazuje, problem nie jest nowy i zdaniem dr. Wernera, autora poradnika z roku 1894 i zatytułowanego „ Bezsenność” , związany jest z rozwojem cywilizacji i zwiększeniem tempa życia. Okazuje się, że przez sto dwadzieścia lat, świat zmienił się nie do poznania, a porady zostały te same. Ruch na świeżym powietrzu, spokój ducha, masaż, szklanka piwa lub wina przed snem.
No może dziś już nikogo nie należy instruować, żeby dzieci nie usypiać w poniższy sposób:

W celu uspokojenia małych dzieci, bardzo często mamki, a nawet matki, aby zapewnić możność spania, uciekają się do różnorodnych środków sprzedawanych w aptekach. Pamiętać jednak należy, że prawie zawsze działającym pierwiastkiem jest makowiec (opium), który bardzo szkodliwie oddziaływa na organizm. Działa on na młodociany organizm tak gwałtownie, że nawet lekarze do ukończenia dziecka 6 miesięcy, przepisują makowiec tylko w koniecznej potrzebie i to w minimalnej dawce. (…) jak lekkomyślnie postępują matki, które dla własnej wygody, mają zwyczaj się nim posługiwać. Odnosi się to zarówno do preparatów, kupowanych w aptece, jak i odwarów, przygotowanych w domu z główek makowych. W tym samym celu posługują się także niekiedy wyskokiem, bądź to w postaci wina, wódki, lub likieru.

Postęp dokonał się także w farmakologii, XIX wiek na bezsenność miał do zaoferowania: morfinę, mogący uszkodzić wątrobę i nerki wodzian chloralu i prowadzący do śmiertelnych zatruć sulfonal.

Poradnik dostępny jest w Ossolineum pod sygnaturą 88.537 t.29 oraz w DBC

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.