SKARBY – prezentacja zbiorów Działu DŻS i Gabinetu Kultury Współczesnej Wrocławia

Wynalezienie druku było jednym z najważniejszych kroków milowych w rozwoju cywilizacyjnym człowieka. Dzięki książkom, dostęp do wiedzy stał się z czasem powszechny i łatwy. Podobnym przełomem było pojawienie się internetu. Niebezpieczeństwo z nim związane jest jednak takie, że swoje przemyślenia może tam zamieszczać każdy, a obowiązek weryfikacji tej wiedzy spada na szukającego, który nie powinien bezkrytycznie podchodzić do udostępnianych w ten sposób zasobów. Większość jednak nie zadaje sobie tego trudu i odnalezione informacje przyjmuje za prawdę.
Technologia zmienia się w błyskawicznym tempie. Podobnie jak szukanie wiedzy i poszerzania już zdobytej. Jeszcze dwadzieścia lat temu, w połowie lat 90. XX w., studenci przygotowując się do zajęć, przesiadywali w czytelniach bibliotek, sporządzając odręczne notatki z poleconych przez wykładowców książek. Techniczny skok przyniósł zmiany także i na tym polu. Żacy, szukający sposobu na ułatwianie sobie życia, odkryli punkty ksero, które wyrosły przy uczelniach jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”. Spowodowało to ich odpływ z książnic. Bezproblemowy dostęp do sieci tylko pogłębił ten stan. Czytelnie odwiedzają już tylko ci, którzy pragną w tradycyjny sposób zdobyć nową wiedzę lub pogłębić posiadaną. Przesiadują w nich czytelnicy, dla których bardzo ważny jest kontakt z książką, gazetą lub drukiem ulotnym; którzy tęsknią za niepowtarzalnym zapachem papieru i szelestem stron.
Z roku na rok czytelnictwo w Polsce maleje. Obserwują to nie tylko księgarnie, ale również biblioteki. Widać to także w Ossolineum. Dla zdecydowanej większości społeczeństwa, największą „kopalnią” wiedzy stał się wspomniany już internet. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach nie ma potrzeby przesiadywania wielu godzin w czytelniach i „chłonięcia” wiedzy. Można to robić w zaciszu domowym, w parku, autobusie, czy w dowolnym miejscu na ziemi. Umożliwia to masowy i nieograniczony dostęp do zasobów sieciowych, oraz wciąż rozwijająca się technologia. Dzisiaj każdy ma telefon z dostępem do świata wirtualnego, nawet dzieci.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, właśnie w internecie, Dział Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich postanowił zaprezentować, Drogi Czytelniku, swoje SKARBY, najcenniejsze zbiory, przechowywane w magazynie od chwili jego założenia w 1964 r. Składają się na nie tysiące interesujących druków ulotnych: plakatów, afiszów, obwieszczeń, ulotek, programów, biletów, zaproszeń, fotografii itp. W 2006 roku dotychczasowy zasób powiększył się o zbiory Gabinetu Kultury Współczesnej Wrocławia, powstałego dzięki umowie pomiędzy Urzędem Miasta Wrocławia a Ossolineum, a który działa w ramach działu DŻS.
Naszą sieciową prezentację będziemy sukcesywnie zwiększali. Niestety, ze względu na ogromną ilość, objętość i czas, jaki trzeba każdorazowo poświęcić na przygotowanie jednego tematu, nie jesteśmy w stanie zamieścić wszystkich naszych skarbów. Będziemy starali się odsłaniać te obiekty i kwestie, które wydają się nam najciekawsze.
Celowym zabiegiem, z naszej strony, jest nie zamieszczanie dobrych jakościowo fotografii i skanów. Podyktowane jest to tym, że chcemy chronić naszą własność przed nieuprawnionym wykorzystywaniem oraz zaprosić zainteresowanych Czytelników, do odwiedzenia osobiście naszej czytelni.

 

Andrzej Kraska-Lewalski | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO

 

 

 

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji