Fotografie

Dział Dokumentów Życia Społecznego

Ospa prawdziwa (variola vera) w województwie wrocławskim, lipiec-sierpień 1963 r.

autorzy fotografii: Mieczysław Dołęga, Tadeusz Drankowski

 

Epidemia ospy we Wrocławiu, 1963 r.

autor fotografii: Mieczysław Dołęga

 

Archiwum Józefa Bakalarskiego
(w zbiorach Działu Dokumentów Życia Społecznego)

Akcja VV – Wrocław – lato 1963 r.

autor fotografii: Józef Bakalarski

 

Szpital ospowy w Szczodrem

 

Izolatorium na Psim Polu

 

Dom Dziecka w Złotnikach

 

Wrocławski Rynek

Podczas podróży służbowej do Wrocławia, Józef Bakalarski znalazł czas na przechadzkę po najbardziej reprezentacyjnym placu miasta. Odbył ją przy okazji kręcenia ujęć do Polskiej Kroniki Filmowej. W przerwie między zdjęciami zrobił dwie fotografie.

 

Najmłodsi chorzy na ospę prawdziwą

W materiałach, przekazanych przez Mirosławę Bakalarską, wdowę po Józefie Bakalarskim, znajdują się także cztery zdjęcia najmłodszych chorych na czarną ospę (niemowlęta). Na rewersach trzech z nich, widnieją nazwiska najmniejszych pacjentów; jedno pozostaje anonimowe. Nie mamy pewności, czy fotografie wykonane zostały we Wrocławiu w 1963 roku, ponieważ sam autor nie pozostawił jakichkolwiek wskazówek, ani wyjaśnień, co do miejsca ich powstania. W przeciwieństwie do poprzednich, które przechowywał jedynie w formie negatywów, te cztery to wywołane zdjęcia (brak negatywów) i znajdowały się w zniszczonej kopercie z ogólnym opisem – Variola vera 1963. To jedyna sugestia, że pochodzą z okresu ostatniej epidemii czarnej ospy w Polsce.

 

Józef Bakalarski – (1925-2012), warszawiak, alpinista, ale przede wszystkim świetny operator filmowy. Przez całe życie związany zawodowo z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, jako dokumentalista. W 1971 roku uczestniczył z kamerą w pierwszej polskiej wyprawie w peruwiańskie Andy. Dziewięć lat później brał udział, i wszystko udokumentował na filmowej rolce, w zimowej wyprawie na Mount Everest, utrwalając pierwsze zimowe zdobycie najwyższej góry świata przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Związku Alpinizmu.

W 1963 roku, jako operator Polskiej Kroniki Filmowej, znalazł się we Wrocławiu z zadaniem nakręcenia dokumentu filmowego z akcji zwalczania epidemii ospy prawdziwej. Pobyt w zamkniętym i odizolowanym mieście zaowocował ukazaniem się reportażu w Polskiej Kronice Filmowej 34/63 wydanie A, zatytułowanym Operacja VV.

 

Opracowanie: Andrzej Kraska-Lewalski | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji