Krasnoludki – WALDEMAR FYDRYCH „Major”

 

W Dziale Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przechowywane jest archiwum działalności Pomarańczowej Alternatywy. Przekazał je m.in. twórca ruchu Waldemar „Major” Fydrych.

„Komendant twierdzy Wrocław” wielokrotnie, w pierwszej dekadzie XXI w., odwiedzał dział DŻS, szukając archiwaliów do swoich książek. Za każdym razem zostawiał w prezencie rysunek krasnoludka. Na przestrzeni lat uzbierała się niewielka kolekcja kolorowych i wesołych obrazków, przez niektórych niedocenianych.

 

 

Waldemar Fydrychps. Major, urodził się w 1953 roku w Toruniu, jak sam często podkreśla, pod znakiem zodiakalnego barana. Twórca i jeden z liderów ruchu Pomarańczowej Alternatywy, happener, pisarz, artysta i… malarz pokojowy. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: historia i historia sztuki. Za malowanie krasnali na murach i działalność happeningową, w latach 80. XX w., kilkakrotnie zatrzymywany przez Milicję Obywatelską. W 1989 roku kandydował do senatu; nie uzyskawszy mandatu senatora wyjechał z kraju. Miejscem swojej emigracji uczynił Paryż. To właśnie w stolicy Francji dorabiał dorywczo jako malarz pokojowy. Po dekadzie wrócił do Polski. Trzykrotnie, bez powodzenia, startował w wyborach samorządowych na urząd prezydenta Warszawy. W 2012 roku na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych obronił pracę doktorską pt. „Happening jako operacja integrująca, uzdrawiająca, transformująca sztukę i rzeczywistość”. Promotorem doktoratu był prof. Stanisław Wieczorek. Autor książek o Pomarańczowej Alternatywie, m.in.: Krasnoludki i gamonie, Żywoty Mężów Pomarańczowych, Major oraz libretta do opery „Don Generał”.

 

Opracowanie: Andrzej Kraska-Lewalski | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji