STANISŁAW DRÓŻDŻ. Poezja konkretna

 

W 2017 roku do zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego ZNiO trafiły przekazane przez panią Annę Dróżdż materiały związane z działalnością artysty Stanisława Dróżdża. W zbiorach znajdują się katalogi wystaw, ulotki, plakaty, zaproszenia, afisze, fotografie, które prezentują głównie nurt poezji konkretnej. Część opracowanych materiałów jest dostępna w internetowym katalogu MONA. Pozostałe materiały dokumentujące dorobek i życie artysty są sukcesywnie opracowywane i dołączane do katalogu internetowego.

 

 

 

 

Stanisław Dróżdż – (1939-2009), twórca poezji konkretnej. Urodził się w Sławkowie, zmarł we Wrocławiu. W latach 1959-1964 student filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1979 roku opracował i opublikował książkę pt. Poezja konkretna. Wybór tekstów polskich oraz dokumentacja z lat 1967-77.

Pierwsze prace zaczął tworzyć w 1967 r. Swoje dzieła, przez cały okres twórczy, określał jako POJĘCIOKSZTAŁTY (od kształtów pojęć, które realizują się w momencie ich przestrzennego uformowania), które wystawiał od 1968 roku (zadebiutował we wrocławskiej Galerii Pod Moną Lizą).

Stanisław Dróżdż stał się jednym z głównych animatorów i propagatorów poezji konkretnej w Polsce. Zorganizował wiele wystaw i sesji naukowych poświęconych temu tematowi. Od 1971 roku współpracował z galerią Foksal w Warszawie. Jego prace znajdują się kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Museum of Contemporary Art w Los Angeles, Schwarz Galeria d’Arte w Mediolanie, Museum of Modern Art w Hunfeld).

Był członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2001 roku został laureatem nagrody Fundacji Nowosielskich. Dwa lata później reprezentował Polskę na 50. Biennale Sztuki w Wenecji.

Stanisław Dróżdż należdo grona najwybitniejszych przedstawicieli poezji konkretnej.

 

 

Tekst, wybór i opisy: Liliana Nawrot-Łakomiec | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO

Wykonanie strony: Andrzej Kraska-Lewalski | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji