Wrocław od święta. DNI WROCŁAWIA / ŚWIĘTO WROCŁAWIA w zbiorach Działu DŻS ZNiO i Gabinetu Kultury Współczesnej Wrocławia

Sposób w jaki ludzie obchodzili ważne uroczystości zawsze wiele mówi o ich mentalności, kulturze, wartościach i potrzebach. Święto Wrocławia, to jedna z ładniejszych wrocławskich imprez. Zazwyczaj ciepła czerwcowa aura, sprzyja spotkaniom, koncertom, przedstawieniom, występom. Kulminacja przypada na 24 czerwca – dzień św. Jana – patrona Wrocławia. Jest to także data letniego przesilenia, które w czasach pogańskich świętowano jako Noc Świętojańską. Te dwa święta połączono jedno w czasach chrześcijańskich. Obecnie czas czerwcowego letniego przesilenia kojarzy się wrocławianom zarówno z Janem Chrzcicielem jak i starymi obrzędami i legendami.

Mało kto już jednak pamięta, że nie zawsze tak było. Początki obchodów czerwcowego Święta Wrocławia mają swoje źródło w majowych obchodach Dni Wrocławia organizowanych pierwotnie z okazji tzw. wyzwolenia miasta po II wojnie światowej. W ramach obchodów każdego dnia odbywały się liczne imprezy kulturalne i sportowe. Można było udać się na zakupy na Targi Książki, obejrzeć niezwykłe przedmioty na Giełdzie Staroci i Osobliwości, wziąć udział w imprezach organizowanych w ramach Fabrycznego Maja, Święta Odry oraz Cepeliady, na którą przyjeżdżały folklorystyczne zespoły z Polski i z zagranicy, a twórcy i artyści tradycyjnej sztuki ludowej wystawiali swoje prace.

Większości wspomnianych imprez patronowały gazety, przede wszystkim Wieczór Wrocławia i Słowo Polskie, które odnotowywały przebieg wydarzeń na swoich łamach. Bardzo ważnym źródłem badawczym są także gromadzone przez wiele lat bogate zbiory fotografii, plakatów, afiszy i ulotek znajdujące się w Dziale Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Stanowią one ciekawy dokument obrazujący społeczne i kulturalne życia wrocławian.

 

 

Tekst na podstawie artykułu:

Liliana Nawrot, Iwona Zygmuntowicz, Andrzej Kraska-Lewalski, Wrocław od Święta, w: „Rocznik Wrocławski”, nr 12, Wrocław 2011, s. 147-163.

 

 

 

 

FOTOGRAFIE

 

 

 

Teksty, wybór obiektów i opisy: Liliana Nawrot-Łakomiec, Iwona Zygmuntowisz, Andrzej Kraska-Lewalski | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO

Wykonanie strony: Andrzej Kraska-Lewalski | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO

 

 

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji