Sposób w jaki ludzie obchodzili ważne uroczystości zawsze wiele mówi o ich mentalności, kulturze, wartościach i potrzebach. Święto Wrocławia, to jedna z ładniejszych wrocławskich imprez. Zazwyczaj ciepła czerwcowa aura, sprzyja spotkaniom, koncertom, przedstawieniom, występom. Kulminacja przypada na 24 czerwca – dzień św. Jana – patrona Wrocławia. Jest to także data letniego przesilenia, które w czasach pogańskich świętowano jako Noc Świętojańską. Te dwa święta połączono jedno w czasach chrześcijańskich. Obecnie czas czerwcowego letniego przesilenia kojarzy się wrocławianom zarówno z Janem Chrzcicielem jak i starymi obrzędami i legendami.
Mało kto już jednak pamięta, że nie zawsze tak było. Początki obchodów czerwcowego Święta Wrocławia mają swoje źródło w majowych obchodach Dni Wrocławia organizowanych pierwotnie z okazji tzw. wyzwolenia miasta po II wojnie światowej. W ramach obchodów każdego dnia odbywały się liczne imprezy kulturalne i sportowe. Można było udać się na zakupy na Targi Książki, obejrzeć niezwykłe przedmioty na Giełdzie Staroci i Osobliwości, wziąć udział w imprezach organizowanych w ramach Fabrycznego Maja, Święta Odry oraz Cepeliady, na którą przyjeżdżały folklorystyczne zespoły z Polski i z zagranicy, a twórcy i artyści tradycyjnej sztuki ludowej wystawiali swoje prace.
Większości wspomnianych imprez patronowały gazety, przede wszystkim Wieczór Wrocławia i Słowo Polskie, które odnotowywały przebieg wydarzeń na swoich łamach. Bardzo ważnym źródłem badawczym są także gromadzone przez wiele lat bogate zbiory fotografii, plakatów, afiszy i ulotek znajdujące się w Dziale Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Stanowią one ciekawy dokument obrazujący społeczne i kulturalne życia wrocławian.
Tekst na podstawie artykułu:
Liliana Nawrot, Iwona Zygmuntowicz, Andrzej Kraska-Lewalski, Wrocław od Święta, w: „Rocznik Wrocławski”, nr 12, Wrocław 2011, s. 147-163.
- Dni Wrocławia, 2-10 maja 1959, program, aut. projektu T. Ciałowicz.
- Dni Wrocławia, 9-16 • V • 1962, aut. plakatu R. Gachowski.
- Dni Wrocławia, 9-16 • V • 1962, aut. plakatu T. Ciałowicz.
- Dni Wrocławia, Maj 1965, aut. plakatu St. M. Wałach.
- Dni Wrocławia 68, aut. plakatu R. Rosyk.
- Dni Wrocławia 69, 9-16 maja 1969, aut. plakatu W. Zajączkowski.
- Dni Wrocławia, maj 1970, aut. plakatu R. Gachowski.
- Dni Wrocławia maj 1973, aut. plakatu J. J. Aleksiun.
- XXI Dni Wrocławia, 6-9 • V • 1976, aut. plakatu G. Koterski.
- Dni Wrocławia 1981, aut. plakatu R. Kowalik.
- Dni Wrocławia, 6-9 maja 1981, proj. graficzny B. Małysa.
- XXVIII Dni Wrocławia, 6-9 maja 1983, aut. plakatu E. Terlikowska.
- XXIX Dni Wrocławia, 5-9 maja 1984, aut. plakatu T. Ciałowicz.
- Agora – Blues, z okazji Święta Wrocławia, 28 czerwca 1992, afisz.
- Święto Wrocławia ’98, aut. plakatu W. Gołuch.
- Święto Wrocławia 2003, proj. plakatu A. Gawlikowska.
- Święto Wrocławia 2005, aut. plakatu J. Jopkiewicz.
FOTOGRAFIE
- Dni Wrocławia 1956-1990. Na zdjęciu: dekoracja witryny sklepowej z okazji Dni Wrocławia, maj 1957, autor fotografii T. Drankowski.
- Dni Wrocławia w 1958 roku, autor fotografii St. Arczyński. Na zdjęciu: trybuna honorowa, z której przemówienie inauguracyjne wygłosił prof. Bolesław Iwaszkiewicz – przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej (przed mikrofonami).
- Dni Wrocławia. Imprezy kulturalne, maj 1964, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: dekoracja gmachu Opery Wrocławskiej z okazji Dni Wrocławia.
- Dni Wrocławia. Imprezy kulturalne, maj 1964, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: dekoracja wrocławskiego rynku z okazji Dni Wrocławia.
- Dni Oświaty, Książki i Prasy. Kiermasz książek, 15 maja 1966, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: jedna z wielu dekoracji ustawionych na ulicach miasta z okazji Dni Wrocławia.
- Dni Wrocławia 1956-1990. Na zdjęciu: dekoracja witryny sklepowej z okazji Dni Wrocławia, maj 1968, autor fotografii T. Drankowski.
- Inauguracja Dni Wrocławia w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej, 9 maja 1969, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: elementy dekoracyjne z okazji Dni Wrocławia, ustawione na pl. Tadeusza Kościuszki.
- Dni Wrocławia – różne imprezy towarzyszące obchodom, maj 1971, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: dekoracja jednej ze sklepowych witryn z okazji Dni Wrocławia.
- Dekoracja miasta podczas obchodów Dni Wrocławia, maj 1976, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: drzwi wejścia głównego do Piwnicy Świdnickiej, na których skrzydle wisi afisz z programem.
Teksty, wybór obiektów i opisy: Liliana Nawrot-Łakomiec, Iwona Zygmuntowisz, Andrzej Kraska-Lewalski | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO
Wykonanie strony: Andrzej Kraska-Lewalski | Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO