Cepeliada była najbardziej oczekiwanym przez Wrocławian punktem programu. Ta bardzo popularna w latach 70-tych i 80-tych XX w. impreza o charakterze folklorystycznym była głównie pokazami muzyki i tańców ludowych różnych narodów, oraz prezentacją rzemieślniczych wyrobów.
Na Cepeliadzie ożywała tradycja wyrobu starych rzemiosł, sztuk rękodzielniczych, wiejskiej kuchni i spiżarni, zbierania ziół, upiększania siebie i swojego domu. Swoje wyroby prezentowali artyści wytwarzający oryginalne przedmioty oraz wiejscy gospodarze oferujący zdrową żywność z własnych hodowli
Obecnie niektóre elementy Cepeliady przekształciły się w jarmarki ekologiczne odbywające się na Placu Solnym.
- Cepeliada Wrocław, 9-11.V.80., sygnowany.
- Cepeliada 80 zwastun, [projekt instalacji].
- Cepeliada 80 wiatraczki, [projekt instalacji].
- Cepeliada 80 wiatraczki, [projekt instalacji].
- Osobliwości kuchni polskiej – Cepeliada ’80 (z przepisem na wiśniak).
- Cepeliada ’85 Wrocław, aut. plakatu A.P. Bator.
- Oświadczyny – Cepeliada, [1985].
- Zioła leczą – Cepeliada, [1985].
- Zioła leczą – Cepeliada, [1985].
- Zioła leczą – Cepeliada, [1985].
FOTOGRAFIE
- Dni Wrocławia – różne imprezy towarzyszące obchodom, maj 1971, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: stoisko z rękodziełem przygotowane na kiermasz, który odbywał się podczas Cepeliady.
- Dni Wrocławia. Cepeliada na Placu Solnym i kiermasz upominków w Przejściu Garncarskim, 6-9 maja 1975, aut. fotografii S. Kokurewicz. Na zdjęciu: na placu Solnym wrocławianie stali w długich kolejkach po m. in.: swojskie jedzenie i do udziału w kiermaszu.
- W dniach 7-9 maja na rynku odbyła się Cepeliada, 7-9 maja 1976, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: ogólny widok na zachodnią pierzeję Rynku, gdzie ustawiono stoiska z wyrobami sztuki ludowej z różnych rejonów Polski.
- W dniach 7-9 maja na rynku odbyła się Cepeliada, 7-9 maja 1976, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: stoisko z rzeźbą i grafiką.
- W dniach 7-9 maja na rynku odbyła się Cepeliada, 7-9 maja 1976, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: występ zespołu ludowego z Koniakowa.
- Dni Wrocławia – Cepeliada w parku Hanki Sawickiej (obecnie Park Staromiejski), 3 maja 1985, autor fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: stoisko krakowskiej Spółdzielni Pracy Artystycznej im. St. Wyspiańskiego ustawione od strony dzisiejszej Sceny Letniej Wrocławskiego Teatru Lalek.
- Obchody Dni Wrocławia. IX jarmark sztuki ludowej Cepeliada – Rynek, 9-11 maja 1986, aut. fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: ustawianie dekoracji w Rynku, w związku z mającą się na nim odbyć, w ramach Dni Wrocławia, Cepeliadą.
- Obchody Dni Wrocławia. IX jarmark sztuki ludowej Cepeliada – Rynek, 9-11 maja 1986, aut. fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: na jednym ze stoisk, lalkarki z Iłży wykonywały laleczki, które wrocławianie mogli później kupić.
- Obchody Dni Wrocławia. IX jarmark sztuki ludowej Cepeliada – Rynek, 9-11 maja 1986, aut. fotografii T. Drankowski. Na zdjęciu: doc. dr Mieczysław Zdanowicz (drugi od lewej), wybitny wrocławski plastyk i nauczyciel akademicki, przy jednym ze stoisk z ludowym rękodziełem.