Zbiory udostępnia się wyłącznie w czytelni Działu Kartografii, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Prawo do korzystania ze zbiorów kartograficznych mają pracownicy naukowi oraz studenci posiadający pisemną rekomendację z uczelni. Inne osoby powinny uzyskać zezwolenie dyrekcji Zakładu.
Czytelnikowi udostępnia się jednorazowo do pięciu jednostek kartograficznych. Z księgozbioru podręcznego można skorzystać po okazaniu rewersu z Czytelni Głównej lub za zgodą pracownika Działu.
Reprodukowanie map (kserowanie, fotografowanie) odbywa się za pośrednictwem Pracowni Reprograficznej ZNiO i dozwolone jest tylko w uzasadnionych przypadkach. Ze względu na ochronę zbiorów do reprodukcji nie przekazuje się map i atlasów sprzed XIX w. oraz niektórych jednostek z XIX i XX w. (szczególnie cennych, będących w złym stanie zachowania lub trudnych do zreprodukowania ze względu na duży format).
Zbiory Działu opracowane są w kartkowym katalogu krzyżowym, umożliwiającym odszukanie jednostki kartograficznej na podstawie kilku kryteriów. Należą do nich: nazwa skartowanego obszaru wraz z rodzajem mapy i jej datowaniem, nazwiska twórców mapy (autorów, redaktorów, rysowników, rytowników, wydawców) bądź nazwa wydawnictwa. Wybrane części zbiorów zostały też opisane w katalogach drukowanych.
Katalog on-line Gabinetu Kartografii
Regulamin udostępniania zbiorów Działu Kartografii
- Ze zbiorów kartograficznych Ossolineum mogą korzystać pracownicy naukowi szkół wyższych i innych placówek badawczych, doktoranci oraz studenci posiadający pisemną rekomendację z uczelni (podstawa: „Zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych i kolekcji muzealnych Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu”, punkt C.2). O udostępnieniu zbiorów innym osobom decyduje dyrektor lub wicedyrektor ZNiO.
- Dokumentem uprawniającym do korzystania ze zbiorów jest imienna karta biblioteczna (zob. „Zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych… ZNiO we Wrocławiu”, punkt D.1).
- Udostępnianie zbiorów kartograficznych odbywa się wyłącznie w czytelni Działu Kartografii, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.
- Czytelnik może zamówić jednorazowo do pięciu jednostek kartograficznych. Udostępnienie potwierdzane jest wpisem do książki odwiedzin w czytelni.
- Korzystanie z księgozbioru podręcznego odbywa się zgodnie z ogólnymi przepisami regulaminowymi biblioteki, dotyczącymi nowych druków XIX-XX w. (zob. „Zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych… ZNiO we Wrocławiu” oraz „Regulamin Czytelni Głównej”). Istnieje możliwość udostępnienia książki z Działu Kartografii do Czytelni Głównej na podstawie rewersu, za pośrednictwem pracownika Działu Przechowywania i Udostępniania.
- Reprodukowanie map odbywa się na pisemne zamówienie czytelnika i jest wykonywane w Pracowni Reprograficznej ZNiO. Dostępne techniki reprograficzne i ich ceny podaje „Cennik usług reprograficznych wykonanych z materiałów własnych Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przez Pracownię Reprograficzną”. Ze względu na ochronę zbiorów zamówieniom na wymienione usługi nie podlegają obiekty w złym stanie zachowania oraz cymelia (dzieła sprzed XIX w. i niektóre szczególnie cenne jednostki z XIX-XX w.). W wyjątkowych wypadkach – o ile dopuszczają to względy konserwatorskie – możliwa jest ich digitalizacja lub mikrofilmowanie.
Wrocław, 11.04.2005 r.