Dzień Matki

Wspominając po raz kolejny znany i lubiany utwór Mieczysława Fogga „W kalendarzu jest taki dzień”, tym razem chcielibyśmy skupić się na wyjątkowej osobie, której święto obchodzimy 26 maja.

Obecnie obchodzony przez nas Dzień Matki przyjmował poprzez wieki zróżnicowane formy i w zależności od kultury oraz regionu świata świętowany był w szeregu dat na przestrzeni całego roku.

W Starożytnej Grecji obchodzono święto na cześć Rei, bogini płodności i opiekunki dzieci. Rzym ogłosił Kybele Świętą Opiekunką Miasta i wzniósł dla Mater Deum świątynię na Palatynie. Celtowie wierzyli w opatrzność Danu, która według legend była matką Tuatha De Danann. W mitologii słowiańskiej pojawia się Mokosz, Matka Ziemi i patronka kobiet. Według Kościoła katolickiego za Matkę Bożą uznawana jest Maria z Nazaretu.

Bez względu na to, która z postaci Matki jest nam najbliższa, warto pamiętać o roli jaką odgrywa ona w naszym życiu i w ten wyjątkowy dzień złożyć Jej najserdeczniejsze życzenia. Dobrym zwyczajem byłoby również uzupełnienie rzeczonych o drobny życzliwy gest lub, jak sami proponujemy, upominek w postaci kwiatów i poezji.

Wyjątkową książką pochodzącą z naszych zbiorów jest tom Powiastek i bajek Stanisława Jachowicza. Wydana po raz szósty, nakładem autora w drukarni pod firmą Maxymilliana Chmielewskiego w Warszawie w 1842 r., zawiera w sobie bajki i powiastki oryginalne, jak i tłumaczone z języków obcych. Wśród wierszyków moralnych możemy odnaleźć prawdziwą perłę, którą dedykujemy wszystkim Matkom w dniu ich święta.

 

Stanisław Jachowicz, Powiastki i bajki Stanisława Jachowicza. T. 3. Wydanie Wyd. 6, ozdobione 12 rycinami. Warszawa : nakł. autora, 1842 (Warszawa : Drukarnia pod firmą M. Chmielewskiego). Sygn. 287.810 T. 3. – Wiersz Matka i dzieci s. 158-159

 

Niezwykle interesującą pozycją, również w naszym zasobie bibliotecznym, jest niewielki w rozmiarach tomik poezji Władysława Bełzy zatytułowany Matka : dwanaście obrazków z maleńkiego świata. Wydany we Lwowie nakładam Hermana Altenberga w 1891 r. Ujmująca treść wierszy została uzupełniona rycinami przedstawiającymi wyjątkową więź pomiędzy osobą Matki oraz Jej ukochanych i hołubionych dzieci.

 

Władysław Bełza, Matka : dwanaście obrazków z maleńkiego świata. Wyd. 2 z 6 ryc. Lwów : nakł. H. Altenberga, 1891 (Lwów : z drukarni Zakładu Narodowego im. Ossolińskich pod zarządem Juliusza Birkenmaiera). Sygn. 241.486. – Wiersz Zawsze mama s. 9-11

 

W naszych zbiorach zachował się również egzemplarz bogato ilustrowanej książki „Kwiaty i poezje” wydanej nakładem Maxymiliana Fajansa w 1883 r. w Warszawie. Na kartach zdobionych zielenią, żółcią oraz soczystą czerwienią odnajdziemy uwiecznione złotymi literami nazwy poszczególnych kwiatów wraz z barwnym ilustracjami przedstawiającymi złożone z nich bukiety, a także wybrane poezje m.in.  Adama Mickiewicza, Wincentego Pola czy Seweryny Duchińskiej.

 

 

 

Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych ZNiO

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji