– wypożyczonych za pośrednictwem Wypożyczalni Miejscowej ZNiO lub w ramach Wypożyczeń Działowych
I. Stwierdzenie braku
- Dzieło wypożyczone przez Wypożyczalnię Miejscową lub w ramach wypożyczeń działowych w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich (dalej: ZNiO) uznaje się za zagubione, gdy zostaje spełniony jeden z warunków:
- Właściciel konta Wypożyczalni Miejscowej lub pracownik ZNiO korzystający z wypożyczeń działowych zgłasza zagubienie wypożyczonego dzieła,
- Stwierdza się brak dzieła, potwierdzony w magazynie podpisanym przez wypożyczającego odcinkiem rewersu, a na indywidualnym koncie w bazie programu wypożyczalni lub w bazie wypożyczeń działowych – poprawnie wypełnionym rekordem rewersu.
- W przypadku opisanym w punkcie B osoba zalegająca ze zwrotem dzieła otrzymuje wysłane w odstępie miesięcznym dwukrotne pisemne wezwanie do jego zwrotu.
II. Protokół zagubienia
- Dla książek uznanych za zagubione sporządza się Protokół zagubienia książki, podpisywany przez czytelnika, a ze strony ZNiO przez Wicedyrektora właściwego do spraw Biblioteki Ossolineum i kierowników komórek organizacyjnych wskazanych w formularzu protokołu.
- Protokół wysyła się listem poleconym, przekazuje wewnętrzną pocztą Zakładu za pokwitowaniem odbioru lub wręcza się osobiście za potwierdzeniem odbioru zgłaszającemu zagubienie książki.
- Protokół zagubienia książki stanowi podstawę do decyzji o ubytkowaniu dzieła, podejmowaną przez Komisję ds. Ubytków Zbiorów Bibliotecznych ZNiO.
III. Sposób rekompensaty
- Czytelnik winien zagubienia dzieła rekompensuje Zakładowi stratę na jeden z wymienionych sposobów:
- Zwrot egzemplarza tego samego wydania książki bądź innego wydania, jeśli Zakład nie posiada go w swoich zbiorach,
- Przekazanie oprawionej kserokopii zagubionego wydania – po uzyskaniu zgody Komisji Zakupów Zbiorów Bibliotecznych,
- Rekompensata finansowa.
- Rekompensata finansowa ma na celu umożliwienie uzupełnienia zbiorów ZNiO o niezwrócone dzieło i odpowiada bieżącej wartości utraconej książki. O wysokości rekompensaty decyduje Komisja Zakupów Zbiorów Bibliotecznych.
- Zrekompensowaniu podlegają uszkodzenia książki zawinione przez użytkownika. Wartość rekompensaty ustalana jest zgodnie z zakresem defektów i podlega wycenie przez Komisję Zakupów Zbiorów Bibliotecznych przy udziale Głównego Konserwatora Zbiorów lub wskazanego przez niego pracownika Działu Konserwacji.
- Zaspokojenie wierzytelności materialnych lub pieniężnych Zakładu powinno nastąpić w jak najkrótszym czasie od dnia otrzymania Protokołu zagubienia książki.
- Zakład może dochodzić swoich należności z tytułu utraty książek na zasadach przewidzianych w obowiązującym prawie.
Regulamin Rekompensowania Utraty Druków obowiązuje od 1 października 2018.