I. Uprawnienie do wypożyczeń
- Prawo do wypożyczania nowych druków zwartych w ramach wypożyczeń działowych mają pracownicy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (dalej: ZNiO) korzystający z książek w celu: opracowywania zbiorów, pracy naukowej, działalności edukacyjnej lub promocyjnej, przygotowania wystaw lub prezentowania zbiorów w innej formie, wykonywania usług reprograficznych i konserwatorsko-introligatorskich, prowadzenia skontrów zbiorów.
- Kryteria wymienione w punkcie 1. spełniają komórki organizacyjne ZNiO prowadzące działalność w wymienionym zakresie.
II. Zasady wypożyczania
- Dzieła wypożyczone w ramach wypożyczeń działowych służą realizacji prac związanych z zadaniami na określonym stanowisku pracy i nie są przeznaczone do użytku własnego poza ZNiO.
- Obowiązuje zasada indywidualnej odpowiedzialności pracownika za wypożyczone dzieło. W razie niewywiązania się pracownika z przestrzegania regulaminu odpowiedzialność ponosi kierownik lub inny bezpośredni przełożony pracownika.
- Pracownik zatrudniony krócej niż 6 miesięcy może korzystać z wypożyczeń działowych na podstawie pisemnego upoważnienia podpisanego przez przełożonego. Wymóg ten nie obowiązuje, jeśli pracownik posiada umowę zawartą na czas nieokreślony.
- Wypożyczenia działowe są limitowane pod względem liczby i okresu wypożyczenia. Stan konta osoby wypożyczającej nie może przekraczać 20 tytułów. Druki wypożycza się na 4 miesiące z prawem do jednorazowej prolongaty na taki sam okres, po uprzednim okazaniu książek.
- W uzasadnionych wypadkach, na pisemną prośbę pracownika zaakceptowaną przez kierownika działu, możliwe jest udzielenie przez Dyrektora lub Wicedyrektora właściwego do spraw Biblioteki Ossolineum zgody na zwiększenie limitu.
- Druki są wypożyczane do działów i gabinetów ZNiO na podstawie rewersu elektronicznego.
- Czas pracy Wypożyczalni Działowej ZNiO reguluje harmonogram podany na stronie internetowej ZNiO.
III. Kontrola wypożyczeń
- Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych prowadzi rejestrację wypożyczeń i zwrotów oraz wystawia na życzenie osób zainteresowanych potwierdzenie zwrotu wypożyczonych dzieł.
- Raz w roku (lub częściej na wniosek kierownika komórki organizacyjnej) Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych przedkłada kierownikom poszczególnych komórek listę dzieł niezwróconych przez pracowników.
- W przypadku przejścia do pracy w innym dziale lub rozwiązania umowy o pracę z ZNiO pracownik jest zobowiązany do rozliczenia się z książek wypożyczonych w trybie wypożyczeń działowych.
- Naruszenie Regulaminu Wypożyczalni Działowej w zakresie czasowych i ilościowych limitów wypożyczeń powoduje blokadę konta do momentu usunięcia nieprawidłowości.
- W razie zagubienia lub zniszczenia druku przez pracownika stosowane są zasady zawarte w Regulaminie Rekompensowania Utraty Druków.
Regulamin Wypożyczalni Działowej ZNiO obowiązuje od 1 października 2018.