I. Uprawnienie do wypożyczeń
- Wypożyczalnia Miejscowa realizuje wypożyczenia nowych druków zwartych poza Zakład Narodowy im. Ossolińskich (dalej: ZNiO). Ze względu na obowiązującą w Bibliotece Ossolineum regułę prezencyjnego udostępniania zbiorów, korzystanie z Wypożyczalni ograniczone jest do czytelników spełniających określone kryteria.
- Prawo do korzystania z Wypożyczalni Miejscowej mają:
- Pracownicy ZNiO po upływie sześciu miesięcy pracy lub posiadający umowę na czas nieokreślony,
- Emeryci i renciści – byli pracownicy ZNiO,
- Samodzielni pracownicy naukowi placówek naukowych i uczelni wyższych.
- Osoby wymienione w punktach A-C nabywają prawo do korzystania z Wypożyczalni po przedstawieniu dokumentu poświadczającego spełnianie kryteriów wymaganych w regulaminie oraz przedłożeniu dowodu osobistego i wypełnieniu deklaracji. Pracownik ZNiO niespełniający kryterium wymienionego w punkcie 2A może korzystać z Wypożyczalni Miejscowej na podstawie pisemnego upoważnienia podpisanego przez przełożonego.
- Osoby spoza grup użytkowników wymienionych w punktach 2A–C, które nabyły prawo do korzystania z Wypożyczalni Miejscowej przed wejściem w życie niniejszego regulaminu, zachowują to uprawnienie.
II. Zasady korzystania z Wypożyczalni Miejscowej
- Dane osobowe z deklaracji są przetwarzane w elektronicznej bazie programu Wypożyczalni. Jeżeli w okresie korzystania z usług Wypożyczalni nastąpią zmiany w stosunku do danych wpisanych w deklaracji, czytelnik powinien zgłosić je w celu aktualizacji informacji w bazie.
- Czas pracy Wypożyczalni regulowany jest zgodnie z ustalonym harmonogramem, udostępnionym na stronie internetowej ZNiO oraz na tablicy ogłoszeń Zakładu.
- Książki wypożycza się na okres 2 miesięcy. Stan konta osoby wypożyczającej nie może przekraczać 5 wypożyczonych dzieł. Ponowne wypożyczenie dzieła temu samemu czytelnikowi może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca od daty zwrotu.
- Nie wypożycza się: druków wydanych przed 1946 rokiem, pozycji z księgozbiorów podręcznych, wydawnictw encyklopedycznych, słownikowych, bibliograficznych i innych wydawnictw informacyjnych, czasopism, cymeliów, dzieł rzadkich, dzieł z dużą liczbą tablic, map i rycin, wydawnictw albumowych, atlasów, druków ulotnych, książek w złym stanie zachowania oraz innych druków, których egzemplarze należą do kategorii z ograniczonym dostępem.
- Na każde zamówione dzieło należy złożyć poprawnie wypełniony rewers elektroniczny, podpisywany przez osobę zamawiającą z chwilą wydania książek w Wypożyczalni.
- Rewers stanowi dowód zawarcia umowy użyczenia zgodnie z art. 714-719 kodeksu cywilnego. Odpowiedzialność za stan zachowania wypożyczonych zbiorów spoczywa na osobie biorącej książki do używania.
- Czytelnik otrzymuje na życzenie wydruk potwierdzający zwrot wypożyczonych pozycji.
- Zakład zastrzega sobie możliwość zwrócenia się o zwrot wypożyczonego dzieła przed upływem terminu dopuszczonego przez regulamin, jeśli ważne okoliczności skłaniają ZNiO do odzyskania książki.
III. Skutki naruszenia regulaminu
- Naruszenie Regulaminu Wypożyczalni Miejscowej w zakresie czasowych i ilościowych limitów wypożyczeń skutkuje blokadą konta do chwili usunięcia nieprawidłowości.
- Opłata za niezwrócenie dzieła w terminie wynosi 0,50 zł za każdy dzień, licząc od pierwszego dnia roboczego następującego po wymaganej dacie zwrotu.
- W razie zagubienia lub zniszczenia książki czytelnik zobowiązany jest zrekompensować Zakładowi stratę zgodnie z zasadami zawartymi w Regulaminie Rekompensowania Utraty Druków.
Regulamin Wypożyczalni Miejscowej ZNiO obowiązuje od 1 października 2018.