Zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku do 2 lat oraz ich opiekunów
Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza małe dzieci (w wieku do 2 lat) wraz z rodzicami i opiekunami na zajęcia wprowadzające do świata klasycznej literatury dziecięcej. Z morza ossolińskich zbiorów będziemy wyławiać perełki zawierające ciekawe teksty i piękne ilustracje. Podczas zajęć dorośli poznają różne historie i ciekawostki dotyczące literatury oraz sztuki ilustratorskiej, a najmłodsi będą mieli niecodzienną okazję poraczkować w murach szacownej biblioteki.
Prowadzenie: Aldona Mikucka
Miejsce spotkania: Aula im. M. Gębarowicza, gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny od 20. dnia miesiąca poprzedzającego spotkanie https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/brzdac-w-muzeum-3/
Program: marzec – czerwiec 2020
MARZEC
18 marca 2020 (środa), godz. 11.30
Brzydkie kaczątko czy szkaradne kaczę? – o słynnej bajce Andersena
W zbiorach Ossolineum najstarszą wersję słynnej baśni Jana Christiana Andersena można poznać sięgając po wydanie jego „Bajek i opowiadań” z 1892 roku. Nie znajdziemy tam jednak znajomego tytułu, ale właśnie „Szkaradne kaczę”. Będzie nieco historycznie, ale też przyrodniczo, pejzażowo, barwnie i… sensorycznie.
KWIECIEŃ
15 kwietnia 2020 (środa), godz. 11.30
Stefek Burczymuch – niezwykłe dzieje słynnego zucha
Maria Konopnicka swoją twórczość literacką rozpoczęła nie we wczesnej młodości, ale w momencie, gdy była już matką szóstki dzieci. I to właśnie doświadczenie macierzyństwa i obserwacja bawiących się pociech była inspiracją do jej pierwszych utworów adresowanych do najmłodszych czytelników. O słynnym zuchu usłyszeli oni po raz pierwszy w 1895 roku dzięki opublikowaniu tomika wierszy dla dzieci „Szczęśliwy światek”, którego pierwodruk znajduje się również w Ossolineum.
MAJ
13 maja 2020 (środa), godz. 11.30
Wszystkie wcielenia Pana Twardowskiego – od zabytkowych miedziorytów po współczesny komiks
Przeglądając kolejne ilustrowane wydania „Pani Twardowskiej” opublikowanej po raz pierwszy w 1822 roku w debiutanckim tomiku „Poezji” Adam Mickiewicza, zaglądamy tak naprawdę do świata kultury szlacheckiej! I mimo, że to kobieta jest tytułową bohaterką, kolejni ilustratorzy zdecydowanie więcej uwagi poświęcili wyglądowi staropolskich panów. Może dlatego, że Pani Twardowska pojawia się dopiero w ostatnich zdaniach ballady. Jakież to jednak jest wejście!
CZERWIEC
17 czerwca 2020 (środa), godz. 11.30
Chodzi, chodzi Baj po ścianie – bardzo kolorowe kołysanki
Bohaterami spotkania będą dwa wydania tego samego zbioru ludowych kołysanek i wierszy stylizowanych na kołysanki, które ukazały się w odstępie 24 lat. Te same teksty polskich poetów zilustrowane przez dwóch wybitnych artystów: Janusza Grabiańskiego i Zbigniewa Rychlickiego. Zajrzymy do obu wydań i damy się ponieść malarskim interpretacjom kołysanek autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny, Józefa Czechowicza, Ewy Szelburg-Zarębiny i Janiny Porazińskiej. I być może okaże się, że teksty ich wierszy rozbrzmiewają wieczorami w niejednym dziecięcym pokoju.