25 października 2021 r. uroczyście zakończył się współorganizowany przez Ossolineum projekt Caspar Neumann – Dusze i Fundusze – Księga narodzin i pogrzebów dla miasta Wrocławia.
Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniach, które wsparły liczne Instytucje i Patroni Honorowi:
- Prezydent Miasta Wrocławia Jacek Sutryk
- JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Przemysław Wiszewski
- Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Hans Jörg Neumann
- Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko
- Akademia Młodych Uczonych i Artystów
- Wrocławskie Centrum Akademickie (Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi)
- Uniwersytet Wrocławski
- Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr
- Instytut Muzykologii UWr
- Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
- Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonii we Wrocławiu
- Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
- Wrocławska Orkiestra Barokowa (NFM)
- Orkiestra Muzyki Nowej
- Muzeum Miejskie Wrocławia
Zakład Narodowy im. Ossolińskich był gospodarzem większości wydarzeń towarzyszących projektowi. Cieszymy się ze znacznej frekwencji na wystawie „Psychopomp” i ze sporego zainteresowania całym projektem. Jednocześnie pragniemy wyrazić szczególną wdzięczność głównym pomysłodawcom panu dr. Grzegorzowi Joachimiakowi oraz panu prof. Łukaszowi Huculakowi za zaproszenie do współpracy i pomyślną organizację całego projektu. Składamy na ich ręce słowa podziękowania napisane przez panią Wicedyrektor ZNiO dr Dorotę Sidorowicz-Mulak:
Chciałabym bardzo serdecznie podziękować za zorganizowanie w Ossolineum niezwykłego przedsięwzięcia „Caspar Neumann. Dusze i fundusze. Księga narodzin i pogrzebów dla miasta Wrocławia”.
Połączenie koncertów (muzyki dawnej i współczesnej), wystawy („Psychopomp”), konferencji i badań socjologicznych to pomysł bardzo ambitny i ciekawy. Na mnie ogromne wrażenie zrobiła wystawa w oprawie muzycznej i bogaty program konferencji. Jestem przekonana, że również wyniki badań będą znaczącym uzupełnieniem merytorycznym wątków tematycznych poruszanych podczas wszystkich wydarzeń projektu.
Dzięki Waszemu pomysłowi i zaangażowaniu w Ossolineum odbyło się wydarzenie ważne z kilku powodów: włączenia obiektów ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich w dyskurs ze sztuką współczesną, nawiązaniu współpracy z wieloma instytucjami Wrocławia, a przede wszystkim dzięki temu, że był to ważny i odważny projekt artystyczny i naukowy.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z ostatniego dnia projektu, w którym odbyła się konferencja naukowa „Tablice narodzin i śmierci dla miasta Wrocławia. Nowe odczytanie dziedzictwa Caspara Neumanna (1648–1715) w perspektywie interdyscyplinarnej” oraz finisaż wystawy „Psychopomp” zwieńczony premierowym wykonaniem utworu Pawła Hendricha pt. „Osamotnienie(nie)…”
Zdjęcia z konferencji: Andrzej Niedźwiedzki, ZNiO
Zdjęcia z finisażu i koncertu: Dominika Hull, UWr