Zakład Narodowy im. Ossolińskich rozpoczął działalność wydawniczą w roku 1828, kiedy opublikowano pierwszy numer ossolińskiego czasopisma ⇒⇒⇒
Po ponad 30 latach, w roku 1863, kuratoria Zakładu rozpoczęła w Wiedniu starania o przyznanie Ossolineum przywileju wydawnictwa książek szkolnych. Po kolejnych 15 latach – 22 lutego 1878 roku – Zakład Narodowy zawarł z Wydawnictwem Książek Szkolnych w Wiedniu, niezwykle zyskowny kontrakt na wydawanie podręczników szkolnych w Galicji. Kontrakt, odnawiany jeszcze dwukrotnie (w 1889 i 1911), dawał Zakładowi prawo do publikowania książek szkolnych dla galicyjskich szkół ludowych (także dla szkół z językiem wykładowym niemieckim i ruskim) oraz ich dystrybucji. ck. Wydawnictwo Książek Szkolnych w ZNiO, w latach 1891-1913 kierowane przez Władysława Bełzę, było przez wiele lat jednym z podstawowych źródeł dochodów całego Zakładu, umożliwiło m. in większe zakupy zbiorów, subsydiowanie periodyków naukowych czy inwestowanie w bazę poligraficzną.
Jako ck. Wydawnictwo Książek Szkolnych w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich Ossolineum opublikowało 82 tytuły, co z kolejnymi wydaniami dało w sumie 281 edycji.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, na bazie organizacyjnej dotychczasowego Wydawnictwa Książek Szkolnych, postało Wydawnictwo ZNiO (Wydawnictwo Ossolineum), funkcjonujące jako przedsiębiorstwo wydawnicze, będące własnością Zakładu.
- Przedłużenie kontraktu z Wydawnictwem Książek Szkolnych w Wiedniu, 1889, s. 1 z
- Przedłużenie kontraktu z Wydawnictwem Książek Szkolnych w Wiedniu, 1889, s. ostatnia
- Logo ck. Wydawnictwa Książek Szkolnych w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich
- Elementarz polski dla szkół z językiem wykładowym ruskim i niemieckim, Lwów 1909