Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Wiedniu jest jedną z siedmiu jednostek PAN działających poza granicami Polski. Głównym zadaniem Stacji jest działanie na rzecz rozwijania polsko-austriackich kontaktów naukowych, z uwzględnieniem krajów sąsiadujących z Austrią. Placówka prowadzi liczne projekty naukowe, organizuje wystawy i konferencje. Ma stały kontakt z Polską Akademią Umiejętności – co roku wyselekcjonowani przez PAU stypendyści Fundacji im. Lanckorońskich prezentują w wiedeńskiej Stacji wyniki swych prac badawczych. Stacja Naukowa w Wiedniu współpracuje także z Ambasadą RP – w 2013 roku zainicjowana została seria wspólnie realizowanych projektów służących propagowaniu dorobku nauki polskiej w Austrii.
Księgozbiór biblioteki Stacji Naukowej PAN liczy około 10.000 woluminów i obejmuje publikacje dotyczące m.in. historii Polski i Austrii, dziejów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Galicji, językoznawstwa, literatury pięknej, historii sztuki, psychologii, socjologii.
Część zbiorów biblioteki PAN w Wiedniu stanowi kolekcja Ottona Forst-Battaglii – znanego wiedeńskiego historyka i polonisty. Księgozbiór ten to depozyt Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Został skatalogowany w ossolińskim katalogu VIRTUA . Kolekcja zawiera przede wszystkim publikacje z drugiej połowy XIX w. i pierwszej połowy XX w., dotyczące historii Polski i Galicji oraz dawne wydania polskiej literatury pięknej.
PAN Stacja Naukowa w Wiedniu posiada zaplecze konferencyjne: Salę Jana III Sobieskiego i Salę Mikołaja Kopernika, które mogą pomieścić odpowiednio 90 i 30 osób. Sale wyposażone są w rzutniki multimedialne, profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie. Placówka dysponuje także bazą noclegową (38 miejsc w pokojach gościnnych). Szczegółowe informacje o działalności placówki znaleźć można na jej stronie internetowej.