Czasopismo „Od A do Z” (1926–1927)

Zbiory Działu Czasopism Ossolineum wzbogaciły się ostatnio o rzadki i ciekawy tytuł, będący wspaniałym świadectwem „szalonych lat dwudziestych”. Mowa o tygodniku ilustrowanym „Od A do Z” wydawanym w Warszawie w latach 1926–1927.

Wzorem dla twórców tego periodyku były czasopisma amerykańskie. W pierwszym numerze z 15 listopada 1926 r. redakcja zwracała się do czytelników tymi słowami:

Mówią, że w Polsce, gdzie niełatwo zdobyć się na najmniejszy nawet wydatek, trudno, aby drogie czasopisma docierały do mas. To prawda. Lecz przecież w bogatej Ameryce, której obywatele mogą sobie pozwolić na niejeden luksus, najlepiej prosperują tanie czasopisma o wysokim poziomie literackim, jak „Saturday Evening Post” i „Literary Digest” rozchodzące się w milionach egzemplarzy, które za cenę przejazdu tramwajowego dają swym czytelnikom lekturę na kilka godzin, obficie i wytwornie ilustrowaną. Widzimy więc, że i w bogatej Ameryce liczą się z groszem i że taniość pisma jest pierwszorzędnym czynnikiem jego powodzenia.  Więc i my pójdziemy tą drogą, aby dotrzeć wszędzie i do wszystkich. Oto macie przed sobą czasopismo ilustrowane o 24 kolumnach, za 20 groszy! Tyle co tramwaj lub gazeta!

Cena nie była chyba skalkulowana realistycznie i już po ukazaniu się trzech numerów została zwiększona do 30 groszy, a później do 50 groszy. Tygodnik (początkowo, do numeru 2 z 1927 r. włącznie, dwutygodnik) „Od A do Z” był czasopismem kulturalno-społecznym. Dużą część każdego numeru zajmowały krótkie utwory literackie. Ciekawostki (głównie ze świata) prezentowano zwięźle w rubryce „Różne historie” (później – „Rzeczy ciekawe”). Dwie środkowe strony przeznaczono na fotograficzną kronikę ciekawych wydarzeń ze świata i z kraju. W stałych rubrykach pisano o malarstwie, teatrze, radiu, kinie i o sporcie. Istniał także kącik humorystyczno-rozrywkowy.

Funkcję redaktora odpowiedzialnego pełnili kolejno: Eugeniusz Rafalski, Zdzisław Ursyn-Zamarajew, Marian Bobrowski i Jan Grąbczewski. Pierwszych kilka numerów wydało Towarzystwo Wydawnicze Azet, później jako wydawca figurował w stopce Józef Akston, a w kwietniu 1927 r. tytuł został przejęty przez Wydawnictw „Aktualności” (co pociągnęło za sobą zmiany w redakcji i treści pisma). Ostatni numer nosi datę 14 sierpnia 1927 roku.

Trzy numery „Od A do Z” (nr 1 i 3 z 1926 r., nr 1 z 1927 r.) udostępnia Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa. W Ossolineum, pod sygn. 989.951 znajduje się komplet wszystkich numerów.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.