Czasopismo „Śląsk”

Jeśli interesuje kogoś historia Dolnego Śląska, to dobrym pomysłem będzie zajrzenie do czasopisma Śląsk. Wydawane było ono w latach 1946-1948 w Jeleniej Górze i Wrocławiu i skierowane przede wszystkim do osób przesiedlonych z Kresów Wschodnich. Czytając Śląsk, trzeba mieć na uwadze to, że powstawało w Polsce komunistycznej, dlatego niektóre poruszane w nim kwestie mają zabarwienie propagandowe i niekoniecznie są zgodne z faktami historycznymi.

W czasopiśmie poruszano zarówno tematy dotyczące historii Śląska, jak i rozwoju kultury, nauki czy przemysłu tego regionu. Co jakiś czas w periodyku drukowano wiersze i opowiadania dotyczące Dolnego Śląska, a także fotografie, przede wszystkim Wrocławia.

Twórcy czasopisma to nie byli przypadkowi ludzie. Redakcją zajmowali się głównie historycy, a do publikujących w nim autorów należeli na przykład Stanisław Kulczyński, ówczesny rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki, Karol Maleczyński, profesor uniwersytetu lwowskiego i organizator Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Wrocławskim, czy Władysław Czapliński, znawca historii XVII wieku.

Czasopismo z pewnością warte jest uwagi, stanowi świadectwo czasów, w jakich powstawało.

Zdjęcia:

  1. Okładka „Miesięcznik Ilustrowany Śląsk”, Wrocław – Jelenia Góra, R. I nr 1 – Marzec 1946, syg. 296.030.
  2. Wstęp od redakcji, „Miesięcznik Ilustrowany Śląsk”, Wrocław – Jelenia Góra, R. I nr 1 – Marzec 1946, syg. 296.030.
  3. Fotografie Młynowskiej fabryki papieru, Miesięcznik Ilustrowany Śląsk”, Wrocław – Jelenia Góra, R. I nr 8-9 – październik-listopad, 1946, s. 31, syg. 296.030.
  4. Wstęp od redakcji, „Miesięcznik Ilustrowany Śląsk”, Wrocław – Jelenia Góra, R. III, nr 9-10, 1948, s. 1, syg. 296.030.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.