#Dantedì

Kilka dni temu do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich trafiła niezwykła przesyłka – oryginalny obraz olejny pędzla włoskiego malarza Corrado Veneziano, powstały w ramach projektu „ISBN Dante, i inne wizje”. Ten ciekawy dar od organizatorów akcji odbywającej się pod patronatem włoskiego Ministra Kultury dotarł do nas w idealnym momencie, ponieważ 25. marca obchodzony jest Dzień Dantego. #TegoDnia rozpoczyna się akcja „Boskiej Komedii”, arcydzieła literatury światowej i kamienia milowego w rozwoju języka włoskiego. Co więcej, w roku 2021 przypada 700-lecie śmierci poety i we Włoszech przewidziano wiele wydarzeń kulturalnych związanych z tą rocznicą.

Jednym z nich jest wspomniany projekt „ISBN Dante, i inne wizje”, w ramach którego w rzymskiej Accademia Nazionale di Santa Cecilia zaprezentowana zostanie wystawa obrazów autorstwa Corrado Veneziano, będących artystycznym dialogiem z „Boską Komedią”. Na cykl składają się 33 płótna, na których pojawiają się początkowe wersy Pieśni, albo inne cenione i chętnie cytowane fragmenty arcydzieła Dantego. Jednak głównym tematem dzieł są równoległe linie sprawiające wrażenie abstrakcyjnego wzoru, „linie, które mogą rodzić skojarzenia z zadrapaniami, kratami, kolumnami, czy scenografią teatralną”. Według koncepcji malarza imitują one kod kreskowy reprezentujący ISBN (Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki) „Boskich Komedii” wydrukowanych we Włoszech ostatnimi laty.

Wystawa znajduje swoje przedłużenie w niewielkich autorskich kopiach obrazów wysyłanych do różnych instytucji kulturalnych w całej Europie. Cieszymy się, że Ossolineum znalazło się wśród nich i prezentujemy otrzymany obraz z cytatem z II Pieśni „Czyśćca”: Jak posła, gałąź, gdy niesie oliwną (tłum. wg Juliana Korsaka), który w piękny sposób nawiązuje do trwającej mimo pandemii międzynarodowej współpracy organizacji artystycznych, kulturalnych i naukowych. Przy okazji przypominamy, że w zbiorach Działu Starych Druków znajduje się jedno z pierwszych drukowanych wydań „Boskiej komedii” z 1481 roku. Tekst został w nim utrwalony stworzoną specjalnie dla pism autorów klasycznych czytelną i piękną czcionką zwaną antykwą. Dodatkowo ta edycja posiada bogatą szatę graficzną: ręcznie malowane i złocone inicjały oraz wspaniałe ilustracje na podstawie rysunków Sandro Botticellego. Inkunabuł z ossolińskiej kolekcji można obejrzeć w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.