Delegacja z Ossolineum w Pradze. Szkolenie z zakresu digitalizacji – 22-24 marca 2023

Digitalizacja zbiorów to wciąż ogromne wyzwanie dla wielu instytucji kultury. Ten proces dotyczy również zbiorów ossolińskich, a my staramy się szukać najlepszych rozwiązań, żeby go usprawnić. W minionym tygodniu delegacja z Ossolineum oraz przedstawiciel lwowskiej Biblioteki im. W. Stefanyka wzięli udział w szkoleniu z zakresu digitalizacji zorganizowanym przez Bibliotekę Narodową Republiki Czeskiej w Pradze. Była to okazja do poznania dobrych praktyk stosowanych przez doświadczoną instytucję.

 

Szkolenie, które odbyło się w dniach 22-24 marca, objęło szerokie spektrum zagadnień obejmujących cały proces digitalizacji – od prac przygotowawczych, czyli wyboru obiektów i kontroli ich stanu fizycznego, przez tworzenie metadanych i samo skanowanie, po kontrolę jakości i obróbkę końcową uzyskanych skanów.

 

Omawiano standardy digitalizacji i procesy długoterminowej archiwizacji zeskanowanych materiałów. Specjaliści z czeskiej Biblioteki Narodowej zaprezentowali swoje dwie biblioteki cyfrowe: Kramerius i Manusriptorium, przy okazji poruszając problematykę licencjonowania i prawa autorskiego, a także kwestie personalizacji narzędzi dla użytkowników, tworzenia zaawansowanych treści cyfrowych, wystaw wirtualnych i edycji pełnotekstowych.

 

W szkoleniu wzięli udział:

  • wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Rozwoju – dr Marek Mutor,
  • kierownik Działu Organizacji i Wsparcia Technicznego Digitalizacji ZNiO – Bartłomiej Siedlarz,
  • kierownik Wydziału Technologii Informatycznych i Digitalizacji Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka – Wołodymyr Hissowski,
  • pełnomocniczka ZNiO ds. Współpracy z Zagranicą – dr Wiktoria Malicka.

 

Fot. dr Wiktoria Malicka i Petr Kukač.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.