Dni Szewczenki w Ossolineum: wystawa książek i warsztaty akwarelowe

Dni Szewczenki

#SolidarnizUkrainą

Walczcie przeto – a zwalczycie!
Bóg o was pamięta:
Z wami siła, z wami wolność,
Z wami prawda święta!

„Kaukaz”, Taras Szewczenko

Dziewiąty i dziesiąty marca to dni, kiedy Ukraińcy na całym świecie upamiętniają Tarasa Szewczenkę, wybitnego ukraińskiego pisarza, artystę i działacza politycznego, który stał się symbolem i bohaterem narodu ukraińskiego, jego kultury i tożsamości. Postać i twórczość Szewczenki towarzyszyły wydarzeniom na Majdanie w Kijowie w latach 2013-2014, a dzisiaj, w tym szczególnym czasie, jego prorocze wiersze są wyraźną manifestacją przeciwko rosyjskiej agresji w Ukrainie.

Z okazji 208. rocznicy urodzin artysty Zakład Narodowy im. Ossoliński zaprasza na „Dni Szewczenki w Ossolineum”. W ramach spotkań, które odbędą się 12 i 13 marca o godz. 12.00, zapraszamy na wystawę okolicznościową prezentującą dzieła Szewczenki ze zbiorów Ossolineum. Będą to książki pisarza wydane w języku ukraińskim oraz ich tłumaczenia na język polski, albumy prezentujące dzieła malarskie i graficzne Szewczenki, a także opracowania ukraińskich i polskich badaczy na temat życia i twórczości artysty.
Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie w języku polskim (12.03) i ukraińskim (13.03) oraz warsztaty akwarelowe zainspirowane twórczością malarską Szewczenki. Motywem przewodnim warsztatów będzie pejzaż morski artysty „Noc księżycowa na Kos-Arale” stworzony podczas ekspedycji nad Morzem Aralskim.
Zaplanowane spotkania mają na celu przybliżenie najlepszych przykładów narodowej literatury i kultury ukraińskiej. Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzona zbiórka pieniężna przeznaczona na pomoc Ukrainie.

Oprowadzenie kuratorskie – dr Olga Tkachuk, pracowniczka Działu Starych Druków w Ossolineum we Wrocławiu, wieloletnia kierowniczka Działu Rękopisów i Książki Rzadkiej w Muzeum Narodowym we Lwowie, stypendystka Programu Stypendialnego Ministra Kultury RP „Gaude Polonia”
Warsztaty akwarelowe – Olena Gramatyk, absolwentka Akademii Designu i Sztuki w Charkowie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, członkini Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków i Międzynarodowego Towarzystwa Akwareli IWS Global, uczestniczka wielu wystaw w Polsce i za granicą.

Na warsztaty obowiązują zapisy:
stare.druki@ossolineum.pl
tel. 724 555 902
Wstęp i udział w wydarzeniach jest bezpłatny

Miejsce:
Refektarz Ossolineum (ul. Szewska 37)
Czas:
12 marca 2022 (sobota), godz. 12.00 – w języku polskim
13 marca 2022 (niedziela), godz. 12.00 – w języku ukraińskim

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ogłoszenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.