Dofinansowanie ze środków MKiDN

MKiDN

Miło nam poinformować, że Zakład Narodowy im. Ossolińskich otrzymał dofinansowanie zadania „Modernizacja sprzętu introligatorskiego w Pracowni Introligatorskiej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich”. Środki finansowe pochodzą z zadania „Dziedzictwo kulturowe. Priorytet 2, Wspieranie działań muzealnych” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu znacząco zmodernizowana zostanie Pracownia Introligatorska Ossolineum. Przyczyni się do tego zakup gilotyny do cięcia papieru, nożyc introligatorskich do cięcia tektury, dwóch zszywarek drutem z 2 głowicami, przyrządu do szarfowania skóry, manualnego urządzenia do zaokrąglania grzbietów z przestawną płyta roboczą oraz prasy do tłoczenia liter i znaków.

Nowoczesny sprzęt introligatorski zastąpi dotychczasowe bardzo stare (nawet z lat 30. XX wieku) urządzenia, będące na wyposażeniu Pracowni Introligatorskiej, a także uzupełni Pracownię o dodatkowe urządzenia. Pozwoli to na poprawę jakości wykonywanych prac introligatorskich.

Zakupione w ramach projekt urządzenia można było obejrzeć 6.11.2017 w Refektarzu Ossolineum na specjalnie przygotowanym pokazie, któremu towarzyszyły warsztaty dla introligatorów i konserwatorów.

W programie warsztatów, prelekcje wygłosili:

  • mgr Dariusz Subocz, „Prasy do złoceń w zbiorach Muzeum Piśmiennictwa, Drukarnia w Grębocinie. Przyczynek do rozważań o wpływie rozwoju technologii na wygląd XIX i XX – wiecznych opraw książek”
  • mgr Katarzyna Łabuz, „Szyldy złocone na papierze – technika opisu i dekoracji grzbietu książki”
  • mgr Małgorzata Grocholska, „Książka: dzieło sztuki, rzemiosło czy przemysł ? Jak zmieniło się introligatorstwo na przestrzeni stuleci”

Zaproszenie na warsztaty (PDF)

Zdjęcia z warsztatów. Aut. Andrzej Solnica

Projekt finansowany jest przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich w ramach zadania „Modernizacja sprzętu introligatorskiego w Pracowni Introligatorskiej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich” na podstawie umowy nr 06356/17/FPK/NIMOZ z dnia 15.09.2017 r. zawartej w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo kulturowe. Priorytet 2, Wspieranie działań muzealnych”. Kwota dofinansowania wynosi 94 000 zł. Całkowity koszt modernizacji to 162 032,80 zł, z czego 68 032,80 zł, stanowi wkład własny Ossolineum.

Dofinansowanie ze Środków MKiDN

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.