
XIX Dolnośląski Festiwal Nauki
Zapraszamy na wykłady i prezentacje przygotowane przez Ossolineum w ramach kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
ul. Szewska 37
Wszystkie spotkania odbędą się w sali Refektarza
klatka schodowa „A”
Wstęp bezpłatny
Hanna Kulesza – Dział Rękopisów
Jak powstały bestsellery. Henryk Sienkiewicz i tajniki jego warsztatu literackiego w ossolińskich rękopisach
Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim, jako że przypada w nim 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza, którego powieści od ponad stu lat utrzymują się na listach bestsellerów. Ossolineum od kilkudziesięciu lat gromadzi jego twórczość i promuje ją za pomocą wydawnictw i wystaw. Dysponując bogatą kolekcją rękopisów Sienkiewicza, zarówno literackich jak i osobistej korespondencji, możemy spróbować odpowiedzieć na pytanie, co sprawiło, że warszawski dziennikarz stał się światowej sławy autorem i laureatem Nagrody Nobla. Podpatrując jego literacki warsztat możemy przekonać się, na ile metody twórcze sprzed stu lat są uniwersalne i mogą posłużyć dzisiejszym młodym adeptom pióra.
19 września,
godz.11.00-12.00
Piotr Galik – Gabinet Kartografii
Dawne mapy – okruchy wizerunku planety
Historia rozwoju kartografii wiąże się ściśle z dziejami odkryć geograficznych. Stopniowe poszerzanie wiedzy o ukształtowaniu powierzchni naszej planety znajdowało swoje odzwierciedlenie w postaci coraz dokładniejszych, coraz precyzyjniejszych odwzorowań poznawanych lądów i akwenów. Zachowane w kolekcjach prywatnych oraz instytucjonalnych dawne mapy stanowią cenne źródło do badań nad stanem wiedzy geograficznej i jej rozwoju w minionych stuleciach. Jednocześnie – z estetycznego punktu widzenia – są niczym okruchy, fragmenty wizerunku Ziemi tak, jak ją wówczas postrzegano. Wykład połączony z prezentacją dokumentów kartograficznych ze zbioru Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu poświęcony będzie tym właśnie aspektom historii kartografii europejskiej.
19 września, godz.12.30-13.30
20 września, godz. 12.30-13.30
Joanna Grześkowiak-Stepowicz – Dział Informacji Naukowej
Druki piękne, tajne, unikatowe – o ossolińskich cymeliach
Wykład poświęcony będzie ossolińskiej kolekcji cennych i ciekawych książek XIX-XXI wieku. Opowiemy w nim o drukach bibliofilskich wydawanych ze szczególną starannością przez Samuela Tyszkiewicza, Jana Kuglina czy Jacka Wdzięczaka, o książkach ilustrowanych przez znakomitych polskich artystów – Władysława Skoczylasa, Stefana Mrożewskiego, Zofię Stryjeńską, Jana Lebensteina, o książkach w zaskakujących oprawach: drewnianych, atłasowych, haftowanych. Będzie też okazja, aby przyjrzeć się wydawnictwom okaleczonym bądź konfiskowanym przez cenzurę oraz współczesnym pracom, które poprzez ciekawą formę wydawniczą starają się podejmować poważne problemy społeczne.
20 września,
godz.11.00-12.00