4 grudnia w Bibliotece Stefanyka we Lwowie odbędzie się 93. Spotkanie Ossolińskie. Dr Vydas Dolinskas, dyrektor Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich wygłosi wykład zatytułowany Pałac Wielkich Książąt Litewskich – odbudowa i funkcjonowanie.
Współorganizatorem spotkania jest Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Od końca XIII wieku do połowy XVII wieku rezydencja Wielkich Książąt Litewskich na Zamku Dolnym w mieście stołecznym Wilnie była głównym ośrodkiem władzy państwowej oraz centrum politycznym i kulturalnym Litwy. Zamek a później Pałac odgrywał także ważną rolę jako siedziba wspólnych władców Litwy i Polski.
Pałac Wielkich Książąt Litewskich był zdewastowany w połowie XVII wieku w czasie „potopu moskiewskiego” i już nie służył więcej rezydencją monarszą. Po rozbiorach Rzeczypospolitej Obojga Narodów z inicjatywy władzy carskiej Rosji jako symbol dawnej tradycji państwowości litewskiej Pałac świadomie był zrównany z ziemią.
W świadomości narodowej i pamięci historycznej Litwinów Pałac Wielkich Książąt Litewskich zawsze (w czasie kwitnienia, zdewastowania czy niebytu) był oceniany i wspominany, w różnych stopniach intensywności, jako ważny symbol suwerenności oraz tożsamości.
Jako taki symbol Pałac po długoletnich badaniach, prowadzonych od roku 1987, był odbudowany, czyli ściśle mówiąc odtworzony, w latach 2002–2018. Dzisiaj wskrzeszony Pałac Wielkich Książąt Litewskich w centrum Wilna aktywnie działa nie tylko jako zwykłe muzeum, ale też jako centrum kultury historycznej, miejsce ważnych imprez państwowych. Jest to również przywrócony symbol dawnej tradycji państwowości oraz znak stołeczności Wilna
W Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu można podziwiać wystawę czasową: Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem Dziadów cz. III, przygotowaną wspólnie z Muzeum Narodowym – Pałacem Wielkich Książąt Litewskich.
Wystawa czynna będzie do 1 marca 2020 roku.
Zdjęcia ze spotkania, autor fotografii – Katarzyna Łoza