Drugi weekend wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Ossolineum

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

15 i 16 września zapraszamy na drugi weekend wydarzeń odbywających się w Ossolineum w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W sobotę (15 września) po raz pierwszy swoje podwoje otworzy przed zwiedzającymi oddział Ossolineum przy ul. Sołtysowickiej 24 (Psie Pole). 16 września, w niedzielę, cykl czterech dni z Ossolineum zakończy Muzeum Pana Tadeusza.

 

KIEDY: 15 i 16 września 2018
GDZIE: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – oddział (ul. Sołtysowicka 24), Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
CZAS TRWANIA: 15–45 min. Wydarzenia realizowane są dla kilku następujących po sobie grup (wstęp co pół godziny lub co godzinę).
ZAPISY: Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, konieczna rejestracja pod adresem: zapisy@ossolineum.pl

 

PROGRAM (II WEEKEND)

15 września 2018 (sobota), Ossolineum (ul. Sołtysowicka 24)

Godz. 11.00
Ojczyzna, miasto, człowiek. Dokumenty Życia Społecznego w Ossolineum
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, w czasie którego uczestnicy obejrzą wybrane specjalnie na tę okazję obiekty, a także posłuchają opowieści specjalistów, pracowników Ossolineum. Zaprezentujemy plakaty z lat 1918–1920 i materiały przedstawiające zniszczenia i odbudowę Wrocławia w latach 1945–1950. Odbędzie się także prelekcja My jesteśmy krasnoludki przybliżająca działalność Pomarańczowej Alternatywy.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 12.00 i 13.00
Czym są dokumenty życia społecznego? – warsztaty
Możliwość obejrzenia, a nawet dotknięcia wybranych obiektów ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego, poznania misji Działu i sposobów jego pracy, a także metod dokonywania kwerend oraz opracowywania zbiorów, zarówno dawniej, jak i dziś.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 12.00 i 13.00
Czasopisma z okresu rozbiorów w Ossolineum
Prezentacja czasopism poświęconych tematyce niepodległościowej. Odwiedzający zobaczą w Dziale Nowych Druków Ciągłych czasopisma wydawane podczas powstania listopadowego 1830 roku, niezwykle interesujące periodyki z okresu Wielkiej Emigracji, czy ukazujące się w czasie powstania styczniowego, a także przeczytają doniesienia prasowe z wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 11.00 i 11.30
Jak zabezpieczamy ossolińskie dokumenty, czasopisma i plakaty? – zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

 

Ossolińska karta pocztowa

 

16 września 2018 (niedziela), Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)

Godz. 12.00 i 14.00
Drogi do wolności w Muzeum Pana Tadeusza
„Za równych i wolnych Polaków” – wznosił toast tytułowy bohater Pana Tadeusza. Wystawa Rękopis Pana Tadeusza stanowi pretekst do dyskusji o tym, jak dawniej kochano i rozumiano wolność. Wybrane obrazy, miniatury, stare druki czy pamiątki historyczne staną się punktem wyjścia do rozważań nad polską drogą do niepodległości ojczyzny i wolności jej obywateli.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.